Spośród giełdowych firm najbardziej znane i formalnie inwestujące na Cyprze to Cyfrowy Polsat oraz LPP, właściciel marek odzieżowych Reserved, Cropp czy House. Wśród mniejszych są m.in. Hawe, Komputronik, Rank Progress, Internet Group, Telestrada, IQ Partners, a nawet Zakłady Mięsne Henryk Kania. Ich kluczowi akcjonariusze to firmy zarejestrowane właśnie na Cyprze. Nikt nie wie dokładnie, ile ich jest. Szacunki wahają się między kilkoma i kilkunastoma tysiącami. Cypr jest jednym z krajów Unii Europejskiej, który posiada jedną z najniższych stawek podatku dochodowego – wynosi ona 12,5 proc. Ponadto Cypr posiada bardzo liberalne prawo korporacyjne. Wykorzystanie spółki cypryjskiej wiąże się też z przywilejami wynikającymi z 45 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Cypr.
Zaletą spółki cypryjskiej jest to, że można nią zarządzać za pomocą trustu, zatem jej rzeczywisty beneficjent nie będzie ujawniony ani w cypryjskim rejestrze handlowym , ani w jakiejkolwiek innej dokumentacji dostępnej dla osób trzecich.
Spółka cypryjska jest często wykorzystywana w praktyce ze względu na to, że dzięki jej użyciu można zminimalizować obciążenia podatkowe między innymi w zakresie dochodów z tytułu:
- zysków kapitałowych,
- otrzymanych dywidend i odsetek,
- opodatkowania własności praw intelektualnych.
Co istotne, na Cyprze nie ma przepisów nakładających podatki u źródła na usługi niematerialne i prawne świadczone z jurysdykcji powszechnie uznawanych za raje podatkowe, a podstawę uznania danej usługi za koszt uzyskania przychodu stanowi faktura lub umowa, z której wynika dane obciążenie. Ponadto, na Cyprze nie ma regulacji związanych z tzw. cienką kapitalizacją, cenami transferowymi, czy zagranicznymi spółkami kontrolowanymi (CFC).
Sprzyjający podatnikom system podatkowy na Cyprze, w powiązaniu z zaprezentowanymi powyżej możliwościami zachowania poufności struktury właścicielskiej powoduje, że Cypr jest i nadal będzie atrakcyjną jurysdykcją dla polskich przedsiębiorców.