Władze zapowiadają „zero tolerancji” dla nielegalnego kempingowania w rejonach chronionych. Mamy grafikę ostrzegającą przed zagrożeniem
Departament Leśnictwa wydał w poniedziałek stanowcze ostrzeżenie wobec osób planujących dzikie biwakowanie w cypryjskich lasach państwowych, szczególnie na terenach objętych ochroną środowiskową. Wskazano, że biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami i bez odpowiedniego zezwolenia jest przestępstwem zgodnie z ustawą leśną i może skutkować karą do jednego roku pozbawienia wolności, grzywną do 5000 euro lub obiema tymi sankcjami.
Lasy nie są polem namiotowym
Władze przypominają, że letnie miesiące co roku przynoszą wzrost nielegalnego kempingowania, zwłaszcza w rejonach takich jak Łaźnie Afrodyty i Fontana Amorosa – miejscach o wyjątkowej wartości przyrodniczej. Tego rodzaju działania stanowią poważne zagrożenie dla wrażliwych ekosystemów leśnych i znacznie zwiększają ryzyko pożarów oraz degradacji środowiska naturalnego.
Departament Leśnictwa zapowiedział zero tolerancji wobec łamania przepisów. Już teraz prowadzone są wspólne kontrole z udziałem policji, władz okręgu Pafos, gminy Polis Chrysochous oraz Służby ds. Dzikiej Przyrody i Fauny.
Biwakowanie? Tylko legalnie
Obywatele przypominani są, że biwakowanie dozwolone jest wyłącznie w specjalnie wyznaczonych i licencjonowanych obszarach leśnych. Lista tych miejsc dostępna jest na stronie Departamentu Leśnictwa.
FAQ
Czy na Cyprze można biwakować w lesie?
Tak, ale tylko w wyznaczonych i licencjonowanych miejscach w lasach państwowych. Biwakowanie poza nimi jest nielegalne.
Jakie są kary za nielegalne biwakowanie?
Za złamanie przepisów grozi do roku więzienia, grzywna do 5000 euro lub obie te sankcje.
Dlaczego dzikie biwakowanie jest zakazane?
Ponieważ stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego, zwiększa ryzyko pożarów i zakłóca równowagę ekosystemów chronionych.