GESY zmieniło zasady wydawania leków na przepisane recepty – część pacjentów jest zdezorientowanych
Do tej pory było tak, że lekarz zapisywał opakowanie leku, pacjent szedł do apteki i po prostu go odbierał. Lekarze wypisywali leki na miesiąc.
Wielokrotnie się jednak zdarzało, że opakowanie zawierało na przykład 30 tabletek ale pacjent miał brać pół tabletki dziennie. W teorii więc opakowanie wystarczało na dwa miesiące.
W praktyce jednak, pacjenci co miesiąc odbierali kolejne tabletki kolekcjonując ich nadmiar w domu.
Z czasem trafiały one do śmietnika…
Postanowiono więc to zmienić. Teraz pacjenci dostają tyle dawek leków ile zapisał lekarz.
Jak wyjaśnia Athos Tsinontides, zastępca dyrektora generalnego HIO GeSY zapewnia, że każdy pacjent otrzyma taką liczbę dawek, jaką potrzebuje, przepisaną przez lekarza.
Wszyscy pamiętamy, że jeszcze kilka miesięcy temu torby pełne opakowań leków, które beneficjenci zabezpieczyli za pośrednictwem GeSY, trafiały do aptek i innych miejsc zbiórek, gdyż pacjenci mieli niepotrzebne zapasy w domu – dodał
Tsinontides podkreślił praktyczny aspekt nowego systemu, wyjaśniając, że „albo pacjent otrzyma dwa opakowania w ciągu pierwszych dwóch miesięcy, albo jedno w pierwszym miesiącu, a drugie, gdy skończy się lek, na cały następny kwartał. ” Zapewnił, że system nie ogranicza lekarzom możliwości przepisywania niezbędnych dawek, stwierdzając: „system w żadnym przypadku nie uniemożliwia lekarzowi przepisania dawki, którą uzna za odpowiednią dla swojego pacjenta”.
Miltos Miltiadous, rzecznik Cypryjskiego Stowarzyszenia Federacji Pacjentów w zarządzie HIO, podkreślił znaczenie właściwego rozpowszechniania informacji, wzywając obywateli, aby „przestrzegali dawkowania przepisanego przez lekarza i monitorowali własne zapasy leków w domu, aby uniknąć problemów w przyszłości”.
I koniec z domowymi apteczkami…