Ustawa zakaże wyłączanie systemów fotowoltaicznych tym którzy sami z niej korzystają – będzie trzeba jednak za to zapłacić
Agencje państwowe i urzędnicy przyjęli z zadowoleniem propozycję ustawy, która zabraniałaby wyłączania paneli słonecznych, ale łyżką dziegciu w beczce miodu jest to, że poszkodowane gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa będą musiały za to zapłacić.
Zgodnie z projektem ustawy złożonym przez posła z okręgu Disy, Kyriacosa Hadjiyiannisa, wyłączanie systemów fotowoltaicznych – tych, które służą do własnego zużycia energii elektrycznej, a nie komercyjnych farm słonecznych – byłoby zabronione.
Jednakże w parlamencie urzędnicy państwowi stwierdzili, że koszty techniczne związane z wprowadzeniem tego rozwiązania będą musiały zostać poniesione przez gospodarstwa domowe i małe przedsiębiorstwa.
Giorgos Petrou, szef Cypryjskiego Urzędu Energetycznego, powiedział, że jego organizacja popiera ten pomysł, jeśli okaże się on technicznie wykonalny.
Oszacował, że koszty niezbędnej konwersji na systemy fotowoltaiczne wyniosą od 800 do 1000 euro za jednostkę.
Szef Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Energii Odnawialnej twierdzi natomiast, że koszt konwersji nie powinien przekroczyć 150 euro.
Fanos Karantonis miał na myśli instalację tego, co jest znane jako „zero injection” lub inwerter z zerowym rozładowaniem. Jego funkcją jest modulacja pracy panelu słonecznego, aby nie generował więcej energii, niż jest to wymagane.
Stavros Stavrinos z operatora systemu przesyłowego (OSP) przestrzegł, że żadne tego typu posunięcie nie może negatywnie wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie sieci.
Nalegał, aby OSP zachował kontrolę nad wszelkimi zmianami, ponieważ tekst ustawy tego nie precyzuje.
Jeżeli OSP nie ma kontroli, nie będzie w stanie poradzić sobie z sytuacjami kryzysowymi.
Organ regulacyjny ds. energii ze swojej strony, zgadzając się z proponowanym prawodawstwem, zasugerował, że jest to szybkie rozwiązanie – problemy z cięciami w systemach zasilanych energią odnawialną zostaną rzeczywiście rozwiązane dzięki systemom magazynowania.
Stowarzyszenie konsumentów wyraziło opinię, że wszelkie podejmowane działania nie mogą stanowić dodatkowego obciążenia finansowego dla gospodarstw domowych.
Projekt ustawy Hadjyiannisa ma na celu zagwarantowanie konsumentom prawa do „płynnego własnego zużycia energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych” bez narażania systemów przesyłowych i dystrybucyjnych na ryzyko.
Odłączenia od systemów fotowoltaicznych doprowadziły do wzrostu rachunków, zmuszając wiele osób do zastanowienia się nad długoterminową opłacalnością swoich inwestycji w energię słoneczną.
Podstawowa przyczyna leży w odizolowanej sieci elektroenergetycznej Cypru. W przeciwieństwie do innych krajów europejskich, które mogą eksportować nadwyżki energii słonecznej, Cypr musi równoważyć podaż i popyt na energię w czasie rzeczywistym, co prowadzi do zakłóceń, gdy generacja energii słonecznej przekracza zużycie.