Naukowcy potwierdzają, że także na północy żółwie składają jaja coraz wcześniej
Żółwie morskie w północnej części Cypru składają jaja każdego roku wcześniej — średnio o 0,78 dnia rocznie od 1993 r. Naukowcy uważają, że w ten sposób przystosowują się do zmian klimatycznych i rosnących temperatur.
SPOT Marine Life, które monitoruje plażę Alagadi od 1992 r., niedawno podzieliło się wynikami swoich długoterminowych badań.
Wyniki wskazują, że jeśli żółwie morskie nie będą nadal dostosowywać swoich wzorców gniazdowania do rosnących temperatur, ich jaja mogą przestać się wykluwać do roku 2100.
Eksperci uważają, że ta zmiana w zachowaniu lęgowym jest mechanizmem przetrwania, pozwalającym żółwiom dostosować się do ocieplającej się planety. Jak dotąd udaje im się nadążać. SPOT Marine Life podkreśla znaczenie uczynienia natury bardziej odporną na zmiany klimatu — nie tylko dla dzikich zwierząt, ale także dla ludzi.
Badamy żółwie morskie gniazdujące w naszym kraju od 1992 r., staramy się zrozumieć ich życie i wdrażamy działania ochronne, aby je chronić. Te stworzenia stają w obliczu licznych zagrożeń spowodowanych przez działalność człowieka. Jednak jednym z najpilniejszych niebezpieczeństw jest obecnie zmiana klimatu. To, czy przetrwają to szybko narastające wyzwanie, jest przedmiotem troski całego świata
Według ekspertów żółwie morskie zazwyczaj wracają na plaże, na których się urodziły. Ich płeć jest determinowana przez temperaturę — cieplejszy piasek rodzi więcej samic. Jeśli temperatura wzrośnie zbyt mocno, przetrwanie i rozwój młodych żółwi może być poważnie zagrożone.
Badania pokazują również, że żółwie zielone składają jaja 6,47 dnia wcześniej na każdy 1°C wzrostu temperatury morza. Bardziej doświadczone samice i te, które składają większe lęgi, mają większe szanse na wcześniejsze gniazdowanie.