Praktycznie każdego roku, żółwie składają jaja na cypryjskich plażach wcześniej – twierdzą naukowcy
Naukowcy z University of Exeter (Wielka Brytania) badający zwyczaje lęgowe żółwi odkryli, że każdego roku powracają na Cypr wcześniej, co uznaje się za udaną adaptację do zmian klimatycznych.
Biolodzy badają zwyczaje rozrodcze tych żółwi, w tym wzrost liczby wyklutych osobników na plażach wyspy i w innych miejscach na Morzu Śródziemnym, a także przesunięcie sezonu lęgowego, opierając się na danych gromadzonych przez dziesięciolecia.
Zespół z Uniwersytetu w Exeter przebadał 600 samic powracających na tę samą plażę na północy, aby zidentyfikować dokładne czynniki powodujące te zmiany.
Poprzednia analiza danych z 30 lat sugerowała, że do roku 2100 liczba młodych będzie bardzo niewielka, jeśli żółwie nie będą każdego roku rozpoczynać lęgów coraz wcześniej.
Naukowcy ustalili, że umieszczając w gniazdach rejestratory temperatury i wyjmując je zaraz po wykluciu, żółwie muszą wykluwać się o 0,5 dnia wcześniej w każdym roku, aby utrzymać obecną proporcję płci, a o 0,7 dnia wcześniej, aby zapobiec katastrofalnym stratom w wylęgu, potencjalnie prowadzącym do ich wyginięcia.
Rzeczywiście, żółwie szylkretowe na Cyprze gniazdują co roku o 0,78 dnia wcześniej, począwszy od 1993 r.
Według ostatnio przeanalizowanych danych ustalono, że na każdy 1°C wzrostu temperatury morza składanie jaj trwa 6,47 dnia dłużej.
Determinacja płci żółwi zależy od temperatury, a cieplejsze warunki prowadzą do narodzin większej liczby samic. Jednak jeśli zrobi się za gorąco, przeżywa mniej młodych, co tworzy złożoną grę czynników, których ostateczny wynik pozostaje niepewny.
Żółwie wracają do gniazdowania w tym samym miejscu, w którym same się wykluły – instynkt znany jako natal philopati. Obecnie nie jest jasne, czy będą w stanie dalej się przystosować, gniazdując na nieznanych plażach, jeśli będzie to konieczne.
Na razie żółwie na wyspie wydają się przystosować do rosnących temperatur wody, aby zapewnić kontynuację gatunku. Jednak ich zwyczaje żerowania i rozrodu mogą ulec dalszym zakłóceniom, jeśli zmieni się również dostępność pożywienia.
Aby dowiedzieć się, czy postęp, który obserwujemy teraz, będzie kontynuowany w przyszłości, kluczowe jest zrozumienie łącznych efektów zmian, takich jak zmiany w strukturze wiekowej populacji, oraz tego, jak poszczególne żółwie reagują na zmiany w środowisku – powiedziała Mollie Rickwood z Centrum Ekologii i Ochrony Przyrody
Zespół zaobserwował, że dojrzałe samice powodowały tendencję do wcześniejszego składania jaj .
Damla Beton z Towarzystwa Ochrony Żółwi (SPOT) powiedziała, że nie jest jasne, czy chłodniejsze lokalizacje mogłyby zrekompensować straty w wylęgu żółwi poprzez zwiększenie z czasem ich liczby.
Chociaż wydaje się, że nasze żółwie radzą sobie […], nie jest jasne, jak długo będą w stanie to robić, zanim warunki na Cyprze przestaną być dla nich odpowiednie – powiedziała.