Zgodnie z proponowanymi zmianami w prawie, zgromadzenie powyżej 20. osób będzie demonstracją wymagającą zgody policji
Projekt ustawy rządowej złożony do rozpatrzenia przez parlament najprawdopodobniej wprowadza dawne „państwo policyjne” w imię unowocześnienia ustawodawstwa dotyczącego pokojowych zgromadzeń – poinformowały źródła zaznajomione z projektem ustawy reporterowi Phileleftheros, Vasosowi Vasileiou.
Ten rodzaj wzmocnionej kontroli policyjnej nad zgromadzeniami publicznymi jest wdrażany w ramach projektu ustawy, który podkreśla, że wolność „pokojowego zgromadzenia” jest chroniona przez artykuł 21 Konstytucji, artykuł 11 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, artykuł 12 Karty Praw Podstawowych UE i inne stosowne traktaty międzynarodowe.
Zatem, zgodnie z proponowanymi przepisami, organizator zgromadzenia lub marszu musi powiadomić Szefa Policji na piśmie, drogą elektroniczną lub listownie, co najmniej tydzień przed planowaną datą wydarzenia.
W istocie projekt ustawy ma na celu uczynienie z organizatora każdego zgromadzenia, parady, spotkania lub innej imprezy co najmniej pracownika policji, gdyż będzie on zobowiązany, jak już wspomniano, „do stosowania się do ich poleceń i egzekwowania wszelkich działań proponowanych przez policję w celu utrzymania porządku”.
Organizator, zgodnie z propozycją, jest zobowiązany do podjęcia wszelkich działań w celu zapewnienia płynnego i pokojowego przebiegu wydarzenia, wykorzystując wszelkie środki uznane za konieczne i w pełni współpracując z lokalnymi władzami odpowiedzialnymi administracyjnie za zgromadzenie. „Organizator musi przestrzegać wszystkich dyrektyw urzędnika odpowiedzialnego za wydarzenie i jego zespołu, który będzie utrzymywał porządek przez cały czas”, głosi projekt ustawy.
Zgodnie z projektem ustawy uczestnicy zgromadzenia będą musieli również stosować się do poleceń policji, która stanowi, że „podczas zgromadzenia lub parady policja, za pośrednictwem oficera nadzorującego, ma prawo wydawać ustne lub pisemne polecenia uczestnikom lub szerszej publiczności w celu ułatwienia ruchu drogowego i zapewnienia prawidłowego przebiegu wydarzenia”.
W przypadku podejrzenia, że zgromadzenie może przerodzić się w przemoc, policja „ma prawo nakazać każdej osobie znajdującej się w okolicy wydarzenia usunięcie wszelkich przedmiotów, produktów lub ubrań, które ukrywają lub zakrywają jej tożsamość bądź zniekształcają jej rysy twarzy w sposób uniemożliwiający jej rozpoznanie”.
Innymi słowy, funkcjonariusze mogą nakazać każdej osobie zdjęcie dowolnej części garderoby (nie tylko na przykład kaptura), uzasadniając to tym, że taka część garderoby lub cokolwiek innego, co ma na sobie, maskuje jej tożsamość.
Osoby, które nie zastosują się do tej dyrektywy, będą podlegać karze pozbawienia wolności do dwóch lat, grzywnie do 3 tysięcy euro lub obu karom łącznie.
Jeśli w zgromadzeniu bierze udział ponad 20 osób, należy powiadomić policję. Organizatorzy mają obowiązek przedstawić szczegółowe wyjaśnienie kwestii praktycznych wydarzenia, a także wszystkich ustaleń dotyczących sposobu przeprowadzenia zgromadzenia, okoliczności, uczestników i jego przebiegu.
Organizatorzy muszą ujawnić nazwę i dane kontaktowe organizatora lub przedstawiciela, cel zgromadzenia, godziny rozpoczęcia i zakończenia, a także obszar i przebieg wydarzenia, w tym sposób, w jaki może ono wpłynąć na ruch drogowy i funkcjonowanie przedsiębiorstw, usług publicznych i usług użyteczności publicznej.
Organizator musi także jasno określić, w jaki sposób zgromadzenie może wpłynąć na prawa osób trzecich oraz czy w trakcie zgromadzenia będą wykorzystywane pojazdy, banery lub inne przedmioty.
Zgodnie z projektem ustawy „organizator” obejmuje organizację, partię polityczną, związek zawodowy, klub lub osobę fizyczną lub prawną organizującą protest, zgromadzenie lub paradę.
Słowo parada oznacza „20 lub więcej osób w miejscu publicznym, pieszo lub w pojazdach, poruszających się w określonym kierunku i protestujących, wyrażających podobne poglądy i nagłaśniających żądania wszelkiego rodzaju”. „Stałe” zgromadzenie to takie, które odbywa się w tym samym miejscu.
Organizator musi również pisemnie powiadomić władze lokalne.
Jeżeli zgromadzenie jest spontaniczne, Szef Policji wyznacza oficera odpowiedzialnego za wydarzenie, który prosi uczestników o wskazanie organizatora, który będzie odpowiedzialny za jego sprawny i spokojny przebieg.
Obszar publiczny oznacza ulicę, plac, skrzyżowanie, most lub inną publiczną przestrzeń zewnętrzną, z której można korzystać bez konieczności uzyskania pozwolenia, spełnienia warunków lub uiszczenia opłaty.