Bursztyn znad Morza Bałtyckiego znaleziony w starożytnym grobowcu na Cyprze
jak informuje Well.pl archeolodzy z Uniwersytetu w Göteborgu podczas wykopalisk na Cyprze odkryli grobowce z epoki brązu. Wśród ludzkich szczątków i złota znaleziono drogocenne przedmioty z odległych terenów, w tym bursztyn znad Morza Bałtyckiego.
Wykopaliska są prowadzone od 2010 roku przez grupy szwedzkich archeologów z Uniwersytetu w Göteborgu. Przełomowy dla badań był 2018 rok, kiedy to archeolodzy odkryli dwie na terenie starożytnego miasta Hala Sultan Tekke podziemne krypty z epoki brązu. Wówczas znaleziono grobowce wypełnione 155 ludzkimi szczątkami i przedmiotami sprzed 3,5 tys. lat! Wśród nich znalazł się także bursztyn znad Morza Bałtyckiego.
Już w 2013 roku badacze uznali, że miasto Hala Sultan Tekke w epoce brązu było centralnym ośrodkiem wschodniej części Morza Śródziemnego. Wówczas odkryto tam warsztat miedzi i ślady produkcji luksusowych tkanin. Dowiedziono także, że Cypr utrzymywał kontakty handlowe z odległymi terenami centralnej Europy. Z kolei ujawnione w grobowcach drogocenne przedmioty pozwoliły przyjąć, że Hala Sultan Tekke cieszyło się popularnością wśród wyższych sfer.
Oprócz wspomnianego już bursztynu, archeolodzy odkryli też ogromną ilość złotej biżuterii z Egiptu, szlachetny karneol z Indii, misterny kamień naturalny lapis-lazuli z Afganistanu.
Bursztyn był ceniony ze względu na swoje lecznicze właściwości i intrygujący wygląd. Był synonimem luksusu i wyższych sfer.