Cypryjski poseł odwiedza Watykan w związku z planami „wspólnej Wielkanocy”
Poseł Diko Panicos Leonidou udał się do Watykanu w związku z planami, aby wszystkie odłamy chrześcijaństwa obchodziły Wielkanoc tego samego dnia .
Leonidou bierze udział w podróży jako przewodniczący delegacji cypryjskiej 21-państwowego Międzyparlamentarnego Zgromadzenia Prawosławnego (IAO). Delegacja IAO ma zostać przyjęta przez papieża Franciszka w czwartek.
Niektórzy mają nadzieję, że różne wyznania chrześcijańskie będą w stanie uzgodnić wspólną datę Wielkanocy przed 1700. rocznicą I Soboru Nicejskiego – pierwszej z wielu prób osiągnięcia konsensusu wśród różnych wyznań chrześcijańskich.
W przyszłym roku Wielkanoc przypadnie w tym samym dniu zarówno w kalendarzu katolickim, jak i prawosławnym . Niedziela Wielkanocna będzie obchodzona 20 kwietnia.
Mając to na uwadze, papież Franciszek powiedział w zeszłym roku: „miejmy odwagę położyć kres temu podziałowi, który czasami nas śmieszy: 'Kiedy zmartwychwstanie twój Chrystus?’ Znakiem, jaki powinniśmy dawać, jest: Jeden Chrystus dla nas wszystkich”.
Bądźmy odważni i szukajmy razem: ja jestem chętny, ale nie ja, Kościół katolicki jest chętny, aby podążać za tym, co powiedział św. Paweł VI. Zgódź się, a pójdziemy tam, gdzie mówisz – dodał papież