Niebawem wybory parlamentarne a Polonia nadal nic nie wie w sprawie głosowania
Za organizację głosowania w wyborach parlamentarnych, zgodnie z przepisami, odpowiedzialne jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a nie Państwowa Komisja Wyborcza.
Przed każdymi wyborami MSZ wysyła do konsulatów i ambasad pytanie o to, ile obwodów wyborczych powinno zostać utworzonych. Placówki konsultują się ze środowiskami polonijnymi, sprawdzają, ilu Polaków przebywa na ich terenie i odsyłają szacunki do MSZ. Ministerstwo konsultuje się jeszcze z PKW i podejmuje decyzję w sprawie utworzenia zagranicznych obwodów.
Prawdopodobnie, podobnie jak w poprzednich latach, na Cyprze zostanie utworzona jedna komisja wyborcza w Nikozji. Piszemy prawdopodobnie, gdyż decyzje nie zostały jeszcze w tej sprawie podjęte.
Konsulowie nie prowadzą stałego rejestru wyborców, więc nie wiedzą, ile osób dokładnie będzie chciało na ich terenie zagłosować. Na pewno jednak, z powodu połączenia wyborów do parlamentu z referendum, członkowie komisji będą mieć o wiele więcej pracy.
W ostatnich wyborach na Prezydenta RP w 2020 roku do udziału w głosowaniu zgłosiły się 472 osoby, natomiast w drugiej turze oddano 569 głosów. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku oddano w sumie 855 głosów.
W tym roku zmieniono nie tylko system liczenia głosów (każda karta do głosowania ma być liczona przez wszystkich członków komisji) ale także czas trwania liczenia. Komisje zagraniczne mają jedynie 24 godziny na przeliczenie wszystkich głosów. Zgodnie z Kodeksem wyborczym – jeśli komisja nie zdąży głosów policzyć, to głosowanie w takim obwodzie uważa się za niebyłe.
Zgłoszenia zamiaru zagłosowania w Nikozji można zgłaszać dopiero w momencie publikacji obwieszczenia przez konsula. W przypadku ostatnich wyborów parlamentarnych Konsul RP w Nikozji obwieszczenie opublikował 17 września 2019 roku dla wyborów, które odbyły się 13. października 2019 roku.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma czas do 25 września 2023 roku na ogłoszenie listy lokali wyborczych za granicą.