Polskie media alarmują, że osoby pracujące za granicą będą także musiały płacić dodatkowy podatek dochodowy
Osoba, która ma tylko i wyłącznie dochody na Cyprze, nie musi składać rocznego zeznania podatkowego PIT – tak w jednej ze swoich interpretacji twierdzi polski fiskus
Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym (art. 3 pkt 2a) osoba, która jest rezydentem podatkowym na Cyprze i nie zamieszkuje w Polsce, nie musi składać rocznego zeznania podatkowego (PIT).
Podobnie jest zresztą w przypadku osób, które nie zamieszkują w Polsce i nie są rezydentami podatkowymi na Cyprze. Zgodnie z zawartą międzynarodową umową, obowiązujący na Cyprze podatek progresywny powoduje, że brak jest obowiązku składania zeznania PIT w Polsce – w art. 27 ust. 8 Ustawy o podatku dochodowym napisano, że jeżeli podatek obliczany jest progresywnie i na tej podstawie dochody są zwolnione z podatku, obowiązek podatkowy w Polsce nie istnieje.
Co do zasady więc, PIT-36 jest to zeznanie o osiągnięciu dochodu, a skoro w Polsce jest brak dochodu, to jest brak konieczności złożenia PIT. Można dla formalności złożyć informację aktualizacyjną ZAP-3, i wskazać zmianę rezydencji podatkowej na Cypr. W dokumencie wskazuje się nowy adres zamieszkania poza Polską czyli zmianę rezydencji poprzez złożenie aktualizacji byłoby zalecane. Nie ma jednak obowiązku składać ZAP-3, bo można w zeznaniu rocznym podać nowy adres zamieszkania.

Zmiany za lata 2019 – 2020 co do składania PIT w Polsce wynikają z metody proporcjonalnego obliczania, która na Cyprze, Malcie i w Niemczech nie obowiązuje. W krajach gdzie rozliczamy metodę proporcjonalnego odliczania możemy zastosować tylko ulgę do wysokości kwoty 1630 zł włącznie.
Na Cyprze obowiązuje metoda wyłączenia z progresją nie ma zastosowania obecny przepis o zmianie ulgi abolicyjnej.
Jeśli osiągaliśmy w 2020 roku tylko dochody z umowy o pracę na Cyprze to obowiązuje metoda wyłączenia z progresją (w Polsce nie składamy PIT), jeśli natomiast osiągaliśmy w 2020 roku dochody z umowy o pracę na Cyprze, oraz przez część roku dochody z umowy o pracę w Polsce to składamy PIT w Polsce ale z dochodów tam osiąganych a dochody z Cyprze są tylko brane do wyliczenia stopy procentowej polskich dochodów.
Jeśli osiągnęliśmy na Cyprze dochody z umowy zlecenia oraz spełniony jest warunek iż pracowaliśmy w stałej placówce (na przykład w biurze, w branży turystycznej) lub przebywaliśmy na Cyprze powyżej 183 dni w ciągu roku podatkowego – to obowiązuje rozliczenie metodą wyłączenia z progresją (w Polsce nie składamy PIT).
W przypadku gdy nie spełniony jest natomiast wymóg pobytu 183 dni lub pracujemy w domu, bez stałej placówki – składamy PIT tylko w Polsce wg skali podatkowej. W przypadku gdy tylko na Cyprze prowadzimy działalność gospodarczą i mamy stałą placówkę na Cyprze – stosujemy metodę proporcjonalnego odliczenia (nie składamy PIT w Polsce).
W przypadku wątpliwości w kwestii rozliczeń proponujemy skontaktować się z biurem IBCCS TAX na Cyprze.