Na cypryjskich plażach są tony niebezpiecznego dla zdrowia mikroplastiku.
Na wybrzeżach Cypru wykryto do 4000 mikrodrobin plastiku na metr kwadratowy – poinformowało pozarządowe centrum badawcze AKTI.
Ogłoszenie z okazji międzynarodowego „Dnia Oceanów” nastąpiło pod koniec pierwszego rocznego pobierania próbek mikrodrobin plastiku zebranych z plaż wyspy w ramach trwających trzyletnich badań.
Mikroplastiki to cząsteczki plastiku o wielkości od 5 mm do 1 μm, o których już wiadomo, że są obecne we krwi ludzkiej, a zwłaszcza u dzieci.
Według prezes AKTI, Xeni Loizidou, w lipcu 2022 i marcu 2023 roku na 10 plażach, zarówno odległych, jak i popularnych, przeprowadzono dwie serie pobrań próbek. Loizidou powiedziała, że w obu typach miejsc wykryto ten sam poziom mikrodrobin plastiku.
Są to mikrosfery (granulki), małe kawałki w różnych kolorach, ale także przezroczyste folie, powiedziała Loisidou, dodając, że na wielu wybrzeżach mikrodrobiny plastiku osiągają wagę do 7 procent osadów powierzchniowych.
Ekspertka podkreśliła powagę problemu i powiedziała, że badania będą kontynuowane przez co najmniej dwa lata przy wsparciu Columbia Shipmanagement Ltd.
Celem jest zwrócenie uwagi na problem, aby można było podjąć środki – powiedziała, zauważając, że ważnym początkiem są dane terenowe i stworzenie systematycznej bazy danych.
Nasze przesłanie brzmi: wszyscy razem dla czystych wybrzeży i mórz bez tworzyw sztucznych
Tylko czy to jest jeszcze możliwe?
Zdaniem dr hab. Małgorzaty Grembeckiej, człowiek zjada nieświadomie nawet 5 gramów mikroplastiku tygodniowo. Bromatolożka nie wyklucza, że mikroplastik może przekraczać barierę krew-łożysko, dostając się do organizmów noworodków.