Ponad połowa Cypryjek rodzi przez cesarkę
W 31 krajach europejski przyjrzano się jaki jest wskaźnik cesarskich cięć, żywych i martwych urodzeń. Do badania wykorzystano wszelkie dostępne dane z roku 2015. Średnia to 27%. Cypr pobił ją dwukrotnie – 56,9%.
Najniższe wskaźniki, poniżej 18%, odnotowano w Finlandii, Norwegii, Holandii i Islandii. Cesarskie cięcia na poziomie 35% odnotowała Polska wraz z Włochami, Bułgarią i Rumunią.
Wracając do Cypru. Prawie 60%. To więcej niż połowa. I jak się okazuje tylko 16,4% to sytuacje w których istnieje zagrożenie płodu czy matki. Pozostałe 40,5% to zazwyczaj umówione zabiegi na prośbę matki. Dla porównania w Rumuni liczba zaplanowanych zabiegów to 3,6%.
Przeprowadzone badania opierają się na danych z zarówno publicznych jak i prywatnych szpitali bez względu na kraj pochodzenia matki.