Sprawa śmierci Thanasisa Nicolaou jest prowadzona od 2005 roku – wtedy stwierdzono samobójstwo.
Rodzina zmarłego żołnierza od początku nie zgadzała się z decyzją śledczych. Przeprowadzono dodatkowe badania, ekshumowano zwłoki, w końcu zapowiedziano wznowienie po raz kolejny śledztwa.
Prokurator generalny George Savvides powiedział, że jego biuro przekaże rodzinie część raportu na temat śmierci żołnierza w 2005 r. Ogłosił również nowe śledztwo policyjne w sprawie śmierci na podstawie ustaleń raportu.
Savvides powiedział, że postanowiono przekazać rodzinie część raportu przygotowanego przez niezależnych śledczych, którzy przeprowadzili trzecie śledztwo w sprawie śmierci Thanasisa Nicolaou w 2005 r., która wówczas została uznana za samobójstwo.
Po przestudiowaniu raportu, w oparciu o ustalenia śledczych, które odnoszą się do działań karnych przeciwko Thanasis Nicolaou, uważamy, że powinien zostać wysłany na policję w celu przeprowadzenia dalszych dochodzeń – powiedział.
Savvides dodał, że prawo rodziny do otrzymywania informacji jest „niepodważalne”.
W związku z tym obowiązek państwa do zapewnienia krewnym wystarczających informacji o śledztwie w sprawie śmierci, zwłaszcza gdy istnieją podejrzenia o działalność przestępczą, jest niekwestionowany – powiedział.
Prokurator generalny stwierdził jednak, że „w normalnych okolicznościach” raporty śledczych nie są upubliczniane, nawet zainteresowanym stronom.
Powtarzając za prokuratorem generalnym, zastępca prokuratora generalnego Savvas Angelides powiedział Cyprus Times, że nie jest powszechną praktyką składanie takich raportów, ponieważ sprawa jest w toku.
Rodzina nie była obecna na konferencji prasowej, mimo że Savvides zaprosił ich wraz ze swoim prawnikiem Loukisem Loucaidesem do osobistego udziału. W liście wysłanym 23 września rodzina wyraźnie oświadczyła, że nie będą obecni, ponieważ raport nie został im przekazany przed oświadczeniami Savvidesa.
Raport z dochodzenia kryminalnego został przedłożony prokuratorowi generalnemu w zeszłym miesiącu i jest trzecim dochodzeniem złożonym w sprawie okoliczności śmierci Nicolaou, którą wówczas stanowy patolog Panicos Stavrianos orzekł o samobójstwie.
W pierwotnym śledztwie śmierć Nicolaou została uznana za samobójstwo, czemu jego rodzina stanowczo zaprzeczyła. Powiedzieli, że był zastraszany w wojsku i zginął. W styczniu 2020 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Cypr nie przeprowadził wystarczających śledztw w sprawie śmierci 26. letniego żołnierza.
Prokurator generalny stwierdził, że rodzina otrzyma wszystkie 33 załączniki dołączone do sprawozdania, natomiast 15 z 16 oświadczeń wraz z ich streszczeniem nie zostanie przekazanych, dopóki nazwiska nie zostaną pominięte w celu zachowania dalszego śledztwa.
Czy cokolwiek wyjaśni kolejne śledztwo? Po 17. latach z całą pewnością część świadków będzie już nieosiągalna i nie będzie ich można ponownie przesłuchać.