Cypr każdemu kojarzy się z plażami i słońcem. Niestety, przepiękne tereny Troodos pozostają zapomniane. Czy komunikacja rozwiąże ten problem?
Na razie wizyty w regionie Troodos wyczerpują się w jednodniowych wycieczkach, ponieważ, jak wspomniano podczas niedawnego spotkania wiceministra turystyki Kostasa Koumisa z kierownictwem Troodos Tourism Development and Promotion Company (ETAP) zmniejsza się liczba noclegów.
W rejonie Troodos, jak wspomniano w memorandum ETAP Troodos skierowanym do wiceministra turystyki, pobyty gości zagranicznych są ograniczone do 2% wszystkich turystów zagranicznych.
I to przy tym, że pojemność noclegowa obszarów górskich przekracza 2 tys., w około 101 jednostkach zlokalizowanych we wszystkich obszarach górskich wolnego Cypru, na podstawie danych z 2021 r.
Jednakże branża turystyczna regionu Troodos twierdzi, że boryka się z poważnymi problemami związanymi z przetrwaniem, o czym świadczy zarówno liczba noclegów w regionie, jak i bardzo ograniczona liczba specjalnych biur turystycznych, które wykorzystują region Troodos jako baza wypadowa na wycieczki po okolicy.
Prezes ETAP Troodos, Nikos Matthaiou, tłumaczy również, że frekwencja Cypryjczyków w okresie sierpniowym, ale także w weekendy, nie rozwiązuje problemu, ponieważ przez większość dni tygodnia obłożenie jest bardzo niskie co stwarza problem w przetrwaniu przedsiębiorstw. Przekonuje również, że niskie obłożenie powoduje również poważne problemy w kwestiach zatrudnienia personelu, ale także w świadczeniu usług wysokiej jakości.
Memorandum ETAP Troodos zawiera również szereg zaleceń mających na celu zakończenie, jak stwierdzono, spadkowej tendencji w regionie. Kluczowe, jak wynika z próśb ETAP, jest połączenie obszaru Troodos z głównymi miastami, ale także z głównymi bramami turystycznymi na wyspę, tj. z lotniskami.
W tym kontekście proponuje się połączenie obszaru Troodos z portami lotniczymi (Pafos i Larnaka) i ośrodkami miejskimi częstymi liniami autobusowymi, które obsługują turystów ze stacjami pośrednimi w społecznościach turystycznych Troodos. Konkretna propozycja, donosi ETAP Troodos, może zostać wdrożona poprzez badanie przeprowadzone przez wiceministra turystyki i Ministerstwo Transportu, we współpracy z firmami autobusowymi, a ostatecznym celem jest ułatwienie dostępności na tym obszarze.
Na poparcie swojego wniosku ETAP wyjaśnia, że obecnie faktycznie można zwiedzać ten obszar albo wynajętym samochodem, albo zorganizowaną wycieczką i nie ma innego sposobu.
Wzmocnienie łączności z Troodos samo w sobie nie wystarczy, zdaje się wynikać z oceny ETAP, która proponuje także opracowanie planu zachęt do zwiększenia noclegów w okolicy. W szczególności zalecają stworzenie planu podobnego do tego, który istnieje w celu wspierania turystyki sportowej, takiego jak na przykład biura turystyczne korzystające z noclegów w rejonie Troodos, kwatery agroturystyczne i hotele, na których noclegi będą dotowane. Wyjaśniają również, że domagają się, aby zachęty i dotacje obowiązywały przez cały rok, a nie tylko w okresie od listopada do marca, kiedy obowiązuje plan turystyki sportowej.
W celu wzmocnienia regionów górskich w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Odporności zostanie wdrożony Plan Modernizacji Bazy Turystycznej na obszarach wiejskich górskich w celu unowocześnienia i poprawy konkurencyjności produktu turystycznego.
Jak wspomniano, łączna kwota, która zostanie przeznaczona na potrzeby pierwszego ogłoszenia, wynosi 4 700 000 euro.
Czy to pomoże? Miejmy nadzieję, że tak…