7 października uczniowie Szkoły Języka Polskiego w Paralimni uczestniczyli w warsztatach układania kostki Rubika, które poprowadziła absolwentka Maja Cebula oraz gość specjalny 11. letni Oskar Obeid z Limassol
Kostka Rubika, znana również jako Cube lub Magic Cube, to popularna łamigłówka logiczna składająca się z sześciu stron pokrytych różnymi kolorami. Każda strona składa się z 9 mniejszych kwadratów, tworząc w sumie 54 kwadratowe pola. Celem gry jest ułożenie wszystkich kolorowych stron tak, aby każda strona posiadała jeden kolor.
Kostka Rubika jest niezwykle popularna na całym świecie i stanowi wyzwanie dla umysłu, precyzji i strategii.
Młody chłopak interesuje się kostkami od ponad dwóch lat, potrafi ułożyć w krótkim czasie różne rodzaje, w tym 2×2, 3×3, 4×4, 5×5, 6×6, piraminx, megaminx, skweb, square 1, clock. Brał udział w zawodach Cyprus Cubing League oraz w oficjalnych zawodach WCA (World Cubing Association) w Polsce i na Cyprze. W każdych zajął zaszczytne miejsce, godnie reprezentując Polskę.
Speedcubing, znane również jako szybkie układanie kostki Rubika, to dyscyplina polegająca na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika. Jest to popularne zajęcie, które przyciąga zarówno amatorów, jak i zawodowych zawodników z całego świata.
Podstawowe zasady speedcubingu są proste: należy ułożyć klasyczną kostkę Rubika o wymiarach 3x3x3 w taki sposób, aby każda ściana składała się z jednego koloru. Wykorzystuje się różne techniki i algorytmy, aby skutecznie przyspieszyć proces układania kostki.
W speedcubingu zawodnicy używają specjalnie zaprojektowanych kostek Rubika, które cechują się lepszą jakością, wytrzymałością i płynnością ruchów. Ponadto, zawodnicy często rozwiązują kostkę z zawiązanymi oczami lub na czas, co dodatkowo podnosi poziom trudności.
Obecnie oficjalny rekord w speedcubingu (stan na grudzień 2021) dla standardowej kostki 3x3x3 wynosi mniej niż 4 sekundy!
Oskar zaprezentował tę umiejętność oraz zachwycił kolegów pokaźną kolekcją kostek.
Maja w bardzo dokładny sposób udzielała wskazówek naszym uczniom i wspólnie krok po kroku układali kostki poznając algorytmy, metodę podstawową LBL oraz historię tej legendarnej łamigłówki.
Oskar i Maja poprowadzili bardzo inspirujące zajęcia za co należą im się wielkie podziękowania
Kto wie, może spośród polskich uczniów w Paralimni wyłonią się tacy pasjonaci jak Oskar?