Od 18 lutego 2023 r. obowiązuje zakaz udostępniania przez sprzedawców cienkich plastikowych toreb na zakupy o grubości poniżej 50μm
Zgodnie z komunikatem Departamentu Środowiska zakaz dostarczania przez detalistów cienkich plastikowych toreb na zakupy klientom dotyczy wszystkich punktów sprzedaży produktów, w których odbywa się transakcja handlowa, w celu transportu lub dystrybucji sprzedawanych produkty.
Orientacyjnymi punktami sprzedaży produktów są:
- kasy w supermarketach, domach towarowych, kioskach, aptekach itp.
- zakup produktów poprzez zamówienie i dostawę do domu, w tym zakupy internetowe
- kupowanie produktów od jednej firmy i przekazywanie ich do innej (handel wewnętrzny).
Tylko cienkie plastikowe torby na zakupy, o grubości mniejszej niż 50μm, które są wymagane ze względów higienicznych lub są dostarczane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, lub gdy ich użycie przyczynia się do uniknięcia marnotrawienia żywności, tj. gdy żywność wchodzi w kontakt, są zwolnione z zakazu.
Torebki te znajdują zastosowanie głównie w sklepach owocowych, masarniach, targach rybnych i stanowią pierwszą torebkę do umieszczenia produktu. W przypadku konieczności użycia drugiego worka jest to zabronione, zgodnie z przepisami prawa.
Zakaz nie będzie dotyczył cienkich plastikowych toreb na zakupy o grubości równej i większej niż 50μm (mikronów).
Ponadto zakaz dotyczy również biodegradowalnych (nadających się do kompostowania) cienkich toreb na zakupy o grubości ścianki mniejszej niż 50 mikronów (μm) w punktach sprzedaży, ponieważ torby te zawierają w większości niewielki procent plastiku, a przepisy nie przewidują ich wyłączenia .