Wiele jedzenia ląduje w śmietnikach – kupujemy go po prostu za dużo!
Jak wykazało drugie powszechne badanie „marnotrawstwa żywności” FoodPrint, większość gospodarstw domowych na Cyprze ma tendencję do kupowania większej ilości żywności, niż potrzebuje.
Natomiast nawyki konsumentów dotyczące kupowania, konserwowania i spożywania żywności wykazują poprawę.
W porównaniu z podobnym badaniem przeprowadzonym dwa lata temu, poprawa obejmuje m.in. uczucia (wyrzuty sumienia), postrzeganie kosztów środowiskowych i utratę pieniędzy przy wyrzucaniu jedzenia, podczas gdy na zachowanie wpływa wiele czynników egzogenicznych, takich jak pandemia”, poinformowali pomysłodawcy badania.
Cypryjczycy nie gospodarują właściwie resztkami…Potrzebują również większej wiedzy i świadomości, w jaki sposób oceniają koszty, jakie powodują marnowanie żywności – czytamy w ankiecie.
Badanie zostało zaprezentowane podczas wydarzenia online CEO Parpounas Sustainability Consultants, partnera kampanii FoodPrint. Badanie dotyczące marnowania żywności zostało przeprowadzone w okresie 11-13 maja 2022 r.
Badanie wykazało również, że podczas kupowania i spożywania żywności najczęstsze zachowania cypryjskich konsumentów to sprawdzanie daty ważności żywności (95% uczestników odpowiedziało pozytywnie), zwracanie uwagi na sposób przechowywania żywności (90%) oraz sporządzenie listy przed wizytą w supermarketach (89 %). Wszystkie te trzy nawyki pomagają ograniczyć marnowanie żywności.
Jednym z najrzadziej powszechnych zachowań na Cyprze było używanie resztek jedzenia do przygotowania kolejnego posiłku (52 %).
Wyniki wykazały, że 63 % respondentów stwierdziło, że kupuje tylko to, czego potrzebują, a 65 % stwierdziło, że lubi zaopatrywać się w zakupy z dostawą w domu. Spośród nich 33 % twierdzi, że od czasu do czasu robi jedno i drugie.
Jak wynika z badania, większość gospodarstw domowych kupuje więcej żywności, niż potrzebuje. Na pytanie, dlaczego kupują więcej żywności, niż potrzebują, większość respondentów odpowiedziała, że woli zaopatrzyć się na wypadek, gdyby coś się stało (43%), czuć się bezpiecznie, gdy w domu jest dużo jedzenia (34 %) i chce być przygotowanych na gości (33 %). Tylko 26 % stwierdziło, że nie kupuje więcej, niż potrzebują.
Badaniem objęto 551 osób w wieku 18 lat i starszych, które są odpowiedzialne za zakupy lub przygotowywanie posiłków w swoim gospodarstwie domowym.
Rozkład geograficzny próbek odpowiada faktycznemu rozmieszczeniu populacji.