Lekarze rodzinni oraz pacjenci protestują w ograniczeniach liczby skierowań do specjalistów w ramach systemu opieki zdrowotnej.
Lekarze skarżyli się, że nie mogą w pełni wykonywać swoich obowiązków – grożą im sankcje w przypadku przekroczenia 66 skierowań do lekarzy specjalistów na 100 wizyt pacjentów. Pojawiły się skargi, że doprowadziło to do pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe, choć nie pilne, do opóźniania wizyt w przypadku, gdy ich lekarz ogólny prawdopodobnie przekroczy miesięczny „limit”.
Pacjenci skarżą się, że lekarze poinformowali ich, że nie mogą w tym konkretnym czasie wystawiać więcej skierowań. Oznacza to, że pacjenci muszą czekać kolejny miesiąc na otrzymanie skierowania lub zapłacić 25€ za wizytę u specjalisty lub za niektóre badania.
Kostas Schisas, lekarz rodzinny, powiedział Politis, że pacjenci z przewlekłymi schorzeniami powinni mieć bezpośredni dostęp do usług specjalistycznych – zamiast wymagać skierowania od swojego lekarza rodzinnego. Tego typu skierowania są wrzucane do jednego worka z resztą skierowań, które lekarz ma prawo wystawiać.
Podał przykład pacjentów z chorobami serca i nowotworami, którzy muszą odnawiać skierowanie od lekarza rodzinnego co sześć miesięcy. W innym miejscu argumentował, że część dostępnej puli skierowań jest uszczuplana, ponieważ pacjenci, którzy potrzebują leków, które nie są przepisane przez lekarza pierwszego kontaktu, mogą uzyskać jedynie po skierowaniu na wizytę u specjalisty.
Marios Kouloumas, przewodniczący federacji stowarzyszeń pacjentów, podkreślił, że podstawową zasadą Gesy jest to, że lekarze pierwszego kontaktu mają fundamentalne znaczenie dla jego sukcesu, dodając, że powinniśmy ich wspierać i pozwolić im wykonywać swoją pracę bez nakładania zbędnych ograniczeń
Ze swojej strony HIO argumentuje, że prawidłowe działanie systemu lekarzy rodzinnych złagodzi presję na specjalistów, którzy otrzymują zbyt wiele niepotrzebnych skierowań. Organizacja twierdzi również, że zmiany doprowadzą do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów, zapewniając równy dostęp do pracowników służby zdrowia dla tych, którzy tego potrzebują.
Podsumowując: jeżeli musisz udać się do okulisty idziesz do swojego lekarza rodzinnego po skierowanie. Jeżeli on ma dostępną pulę – wypisze je, jeżeli nie – czekasz do kolejnego miesiąca.
Lub idziesz bez skierowania u płacisz 25€ za wizytę.
Lub idziesz prywatnie i płacisz…. Oj płacisz…