Nie 15 a 30% mleka owczego i koziego w oryginalnym halloumi

Minimalny wymagany udział mleka owczego i koziego w produkcji halloumi powrócił do 30% po miesięcznej obniżce, która obniżyła ten próg do 15%.
Przywrócenie pierwotnego poziomu będzie obowiązywać od 1 marca do 31 sierpnia 2025 r., co oznacza powrót do standardowych wymagań dotyczących tradycyjnego cypryjskiego sera.
Tymczasowa obniżka została wprowadzona na mocy dekretu ministerialnego opublikowanego 3 lutego 2025 r. na wniosek Ministra Rolnictwa.
Środek ten, który ustalał minimalną kwotę mleka owczego i koziego na poziomie 15% w okresie od 3 do 28 lutego, wygasł.
Decyzja o utrzymaniu kwoty na poziomie 30% wpisuje się w szersze ramy stopniowego zwiększania produkcji mleka koziego i owczego – powiedział rzecznik Ministerstwa Rolnictwa.Dzięki temu wszyscy producenci będą mogli osiągnąć zgodność ze specyfikacjami Chronionej Nazwy Pochodzenia (PDO) do końca okresu przejściowego.
Długoterminowym celem jest, aby do 2029 r., kiedy wygaśnie nowe pięcioletnie przedłużenie przyznane przez Komisję Europejską, produkcja halloumi obejmowała więcej mleka owczego i koziego niż krowiego.
Obserwatorzy branży zauważają, że stanowi to poważne wyzwanie dla producentów, wymagające istotnych zmian w sektorze mleczarstwa na wyspie i przyjętych praktykach produkcyjnych.
Ponadto Komitet Monitorujący halloumi podtrzymał swoją decyzję z 25 stycznia 2025 r., zgodnie z którą dotacje ryczałtowe będą przyznawane na podstawie produktywności, przy czym minimalny próg wynosi 200 litrów rocznie.
Dotyczy to produkcji w 2025 r. i ma stanowić istotną zachętę do zwiększenia produkcji mleka owczego i koziego.
Biorąc pod uwagę całkowitą roczną produkcję mleka (od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 r.), dotacja ryczałtowa zostanie nieuchronnie wypłacona na początku 2026 r.
Departament Rolnictwa zauważył, że procentowa zawartość mleka owczego i koziego została skorygowana na podstawie danych z jego oprogramowania śledzącego.
Urzędnicy przyznają jednak, że wiele grup producentów i dystrybutorów mleka nie zgłasza swoich danych do systemu, co powoduje rozbieżności między zgłaszanymi liczbami a rzeczywistymi danymi dotyczącymi produkcji.