Okazuje się, że na Cyprze nie można odetchnąć świeżym powietrzem – cypryjskie miasta na końcu rankingu
Cypr wypadł słabo w niedawnym badaniu jakości powietrza w miastach europejskich, przy czym Limassol i Nikozja znalazły się w końcowej fazie zestawienia.
Według Europejskiej Agencji Środowiska Limassol zajmuje 286. miejsce, a Nikozja 288. miejsce spośród 372 miast ocenianych pod kątem poziomu drobnych cząstek stałych (PM2,5). Ranking plasuje je tylko nieznacznie przed Atenami, które znajdują się na 290. pozycji.
Badanie wykazało, że pomimo wysiłków podejmowanych w całej Europie na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia i poprawy jakości powietrza, postęp był ograniczony. Jedynie 13 miast w Europie zdołało osiągnąć poziom drobnych cząstek stałych niższy od zalecanego limitu ustalonego przez agencję.
Najczystsze powietrze odnotowano w Uppsali w Szwecji, a następnie w Umea, również w Szwecji. Sztokholm, stolica Szwecji, jest najwyżej notowaną stolicą na 11. miejscu, a tuż za nim, na 12. miejscu, plasuje się Helsinki w Finlandii. Faro w Portugalii zajmuje trzecie miejsce, a Funchal na wyspie Madera również znalazło się w pierwszej dziesiątce.
Analiza wykazała, że trzech na czterech Europejczyków mieszka na obszarach miejskich, gdzie większość jest narażona na niebezpieczne poziomy zanieczyszczenia powietrza.
W raporcie wskazano również, że dostosowanie jakości powietrza do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) może znacząco ograniczyć liczbę przedwczesnych zgonów przypisywanych zanieczyszczeniu powietrza.