Ministerstwo Zdrowia przygotowało listę pytań i odpowiedzi w sprawie łagodzenia obostrzeń z powodu pandemii koronawirusa
- W jakich godzinach obowiązuje godzina policyjna?
- Od 29 maja do 9 czerwca godzina policyjna obowiązuje od 1 w nocy do 5 rano.
- Od 10 czerwca zostaje zniesiona godzina policyjna.
- W jakich okolicznościach można poruszać się w czasie godziny policyjnejw okresie od 29 maja do 9 czerwca?
Przemieszczanie się osób w godzinach ciszy nocnej jest dozwolone z następujących powodów:- Przemieszczanie się do i z miejsca pracy za okazaniem wypełnionego i podpisanego przez pracodawcę Formularza Α , potwierdzającego konieczność poruszania się w ww. godzinach.
- W nagłych przypadkach , takich jak udanie się do przychodni, szpitala, apteki lub lekarza weterynarii, w nagłych przypadkach medycznych oraz w celu udzielenia pomocy osobom, które nie są w stanie o siebie zadbać lub które potrzebują izolacji.

SafePass to inaczej: zaświadczenie o szczepieniu z co najmniej jedną dawką i po upływie 3 tygodni lub dowód, że dana osoba zaraziła się COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub przedstawienie zaświadczenia o negatywnym testu PCR lub szybkiego testu (ważnego przez 72 godziny).
Dokumenty są wymagane dla osób powyżej 12. roku życia
- W jakich miejscach należy SafePass?
Osoby w wieku 12 lat i starsze muszą posiadać SafePass i okazać go w przypadku kontroli przez upoważnionych funkcjonariuszy w następujących lokalach / firmach:- Przestrzenie wewnętrzne placówek gastronomicznych (restauracje, kawiarnie, bary, bary z przekąskami itp.)
- Miejsca kultu religijnego
- Kryte teatry, kina i sale widowiskowe lub widowiskowe
- Centra handlowe i domy towarowe
- Imprezy towarzyskie, takie jak wesela, chrzciny i pogrzeby
- Siłownie, szkoły tańca i inne szkoły sportowe, zgodnie z wytycznymi Cypryjskiej Organizacji Sportowej
- Domy Seniora, domy opieki, miejsca noclegowe dla przewlekle chorych i inne obiekty zamknięte,
- Hotele i kwatery turystyczne
- Konferencje, targi branżowe
- Kasyna
- W jakich miejscach nie jest konieczne przedstawianie SafePass?
Przedstawienie SafePass nie jest obowiązkowe w następujących miejscach:- Zewnętrzne przestrzenie placówek gastronomicznych
- Salony fryzjerskie, gabinety kosmetyczne
- Banki
- Wydziały sektora prywatnego, publicznego i szeroko pojętego sektora publicznego, w których obsługiwane jest społeczeństwo
- Firmy hazardowe i zakłady bukmacherskie
- Targowiska, supermarkety, piekarnie, masarnie, sklepy rybne, targi owocowe, minimarkety, kioski, apteki
- Plaże
- Tereny piknikowe na świeżym powietrzu, tamy i ogrody zoologiczne.
- Kto ponosi odpowiedzialność za sprawdzenie posiadania SafePass?
Odpowiedzialność za sprawdzenie posiadania SafePass spoczywa wyłącznie na funkcjonariuszach Policji lub właściwych ministerstw/departamentów w zależności od firm, które wchodzą w zakres ich kompetencji. Zarządzający firmami/lokalami nie ponoszą odpowiedzialności za sprawdzenie SafePass, a obywatele nie są zobowiązani do okazania posiadanego SafePass osobom nieuprawnionym . - W jakich miejscach dozwolone są spotkania towarzyskie?
Spotkania są dozwolone w miejscach publicznych, takich jak parki, place, tamy, tereny piknikowe, plaże, deptaki, przystanie, ogrody zoologiczne itp. - Czy można gromadzić się w domach?
Dozwolone są spotkania w domach dla maksymalnie 20 osób, w tym nieletnich i stałych mieszkańców. - Czy obiady/kolacje na wesela i chrzciny są dozwolone w domach?
Organizowanie obiadów/kolacji na wesela i chrzciny w domach jest dozwolone pod warunkiem przedstawienia dowodu zawarcia małżeństwa/chrztu (np. zaproszenia) oraz dostępnych metrów kwadratowych domu, tak aby określić maksymalną liczbę uczestników na podstawie odpowiedniego protokołu. Informacje należy przesłać drogą elektroniczną na adres healthservices@mphs.moh.gov.cy w celu uzyskania zezwolenia.
Pod warunkiem uzyskania zgody, obiad/kolacja może odbywać się w domu, zgodnie z protokołem zdrowotnym dotyczącym wydarzeń towarzyskich. Warunkiem wstępnym dla uczestników jest przedstawienie SafePass. - Na jakich warunkach dozwolone jest organizowanie obiadów/kolacji, imprez towarzyskich, w restauracjach, salach imprezowych i hotelach/noclegach turystycznych?
- Od 1 czerwca do 9 czerwca można organizować obiady/kolacje na wesela i chrzciny w obiektach gastronomicznych lub obiektach hotelowych lub salach imprezowych, z zachowaniem protokołu zdrowotnego dla imprez towarzyskich, w następujący sposób (wymagany jest SafePass):
- 150 osób w przestrzeni wewnętrznej na obiad lub kolację,
- 280 osób w plenerze na obiad lub kolację
- dozwolone są przyjęcia koktajlowe w maksymalnej liczbie 250 osób w danym czasie wyłącznie na terenie zewnętrznym.
- Od 10 czerwca do 30 czerwca można organizować obiady/kolacje na wesela i chrzciny w obiektach gastronomicznych lub hotelowych lub salach imprezowych, z zachowaniem protokołu zdrowotnego w następujący sposób (wymagany jest SafePass):
- 200 osób w przestrzeni wewnętrznej na obiad lub kolację,
- 350 osób w plenerze na obiad lub kolację
- dozwolone są przyjęcia koktajlowe w maksymalnej liczbie 250 osób w danym czasie wyłącznie na terenie zewnętrznym.
- Od 1 czerwca do 9 czerwca można organizować obiady/kolacje na wesela i chrzciny w obiektach gastronomicznych lub obiektach hotelowych lub salach imprezowych, z zachowaniem protokołu zdrowotnego dla imprez towarzyskich, w następujący sposób (wymagany jest SafePass):
- Co jest uważane za wydarzenie towarzyskie?
Za imprezy towarzyskie uważa się m.in. wesela, chrzciny, bale maturalne itp. W przypadku każdej formy imprezy towarzyskiej obowiązują ramy i warunki (maksymalna liczba osób w pomieszczeniach i na zewnątrz, itp.) opisane w pytaniu 9 i przestrzegany jest protokół imprez towarzyskich. (wymagany jest SafePass) - Czy dozwolone są nabożeństwa religijne i inne formy kultu religijnego?
Od 1 czerwca dozwolona jest obecność wiernych przy maksymalnej fizycznej obecności wynoszącej 50% pojemności miejsca kultu religijnego. Maksymalna fizyczna obecność 50% pojemności dotyczy również ceremonii religijnych, takich jak śluby, chrzty i pogrzeby – wymagany jest SafePass - Czy lokale gastronomiczne mogą działać?
Od 1 czerwca dopuszcza się użytkowanie pomieszczeń zamkniętych i zewnętrznych następujących kategorii placówek gastronomicznych na podstawie stosownego protokołu (wymagany jest SafePass):- Restauracje
- tawerny
- kawiarnie
- puby
- snack-bary i bary
- kawiarnie
- restauracje w centrach handlowych, stołówkach i / lub klubach sportowych, klubach kulturalnych, stowarzyszeniach, stowarzyszeniach itp.
- Czy dozwolone jest prowadzenie klubów nocnych?
Kluby nocne działają ponownie od 10 czerwca , zgodnie z protokołem zdrowotnym (wymagany jest SafePass). - Jakie zmiany w funkcjonowaniu kasyn?
Od 1 czerwca procent wykorzystania pojemności kasyn wzrasta do 50%. (wymagany jest SafePass) - Czy dozwolone jest prowadzenie placów zabaw, lunaparków i parków rozrywki?
- Od 1 czerwca eksploatacja placów zabaw jest dozwolona w przestrzeniach wewnętrznych i zewnętrznych, zgodnie z protokołem obowiązującym w placówkach gastronomicznych, bez organizowania imprez (np. urodzin itp.) – wymagany jest SafePass
- Od 16 czerwca na podstawie protokołu zdrowotnego można organizować imprezy dla dzieci na placach zabaw, w lunaparkach i parkach rozrywki – wymagany jest SafePass
- Czy dozwolone jest przeprowadzanie konferencji i wystaw branżowych?
Od 1 czerwca dozwolone jest organizowanie konferencji i wystaw branżowych pod warunkiem zachowania miary wykorzystania 50% powierzchni wewnętrznej. Organizowanie koktajli odbywa się na podstawie protokołu imprez towarzyskich – wymagany jest SafePass - Czy dozwolone jest prowadzenie pól kempingowych?
- Pola namiotowe i inne podobne miejsca mogą funkcjonować od 16 czerwca – wymagany jest SafePass
- Od 16 czerwca dozwolone jest również prowadzenie szkół letnich i kempingów dla dzieci. – wymagany jest SafePass
- Jak działają firmy prywatne oraz publiczny i szerszy sektor publiczny?
- Do 9 czerwca przedsiębiorstwa prywatne oraz wydziały/służby sektora publicznego i szerszego sektora publicznego, z wyjątkiem podstawowych usług, pracują przy fizycznej obecności personelu, która nie przekracza 50% pracowników.
- Od 10 czerwca zniesiono ograniczenie fizycznej obecności pracowników.
- Co dotyczy dziedziny sportu i aktywności sportowej?
W zakresie funkcjonowania obiektów sportowych, w tym basenów, oraz zajęć sportowych zastosowanie mają wytyczne wydane przez Cypryjską Organizację Sportową. - Jak będą działać placówki kultury? (teatry, amfiteatry i inne przestrzenie sztuk performatywnych)?
Od 1 czerwca eksploatacja wewnętrznych i plenerowych przestrzeni kulturalnych (teatrów, amfiteatrów i innych przestrzeni artystycznych) jest dozwolona przy 50% pojemności i zgodnie z protokołami zdrowotnymi – wymagany jest SafePass - Czy odpusty są dozwolone w kościołach?
Od 10 czerwca festiwale folklorystyczne oraz odpusty są dozwolone w kościołach i na podstawie protokołu zdrowotnego obowiązującego na targowiskach rolniczych. - Jak działają instytuty grupowe oraz zajęcia sportowe i społeczne dla dzieci w wieku 18 lat i poniżej?
- Od 1 czerwca wszystkie instytuty grupowe dla dzieci w wieku 18 lat i poniżej są dozwolone, na podstawie protokołu zdrowotnego.
- Od 1 czerwca dozwolone są również inne zajęcia towarzyskie i pozalekcyjne dla dzieci w wieku 18 lat i młodszych, z wynikiem negatywnego testu z efektem 72 godzin od wszystkich osób w wieku 12 lat i starszych.
W przypadku zajęć towarzyskich i pozalekcyjnych dla dzieci w wieku poniżej 18 lat na świeżym powietrzu, utrzymany zostaje wymóg cotygodniowego sprawdzania dla wszystkich osób w wieku 12 lat i starszych.
Skomentuj