Policja twierdzi, że zmiany na Larnacos Avenue są konieczne – mieszkańcy i właściciele film protestują
Plany zbudowania pasa zieleni wzdłuż alei Larnacos w Nikozji wywołały ożywioną debatę w komisji transportu Izby Reprezentantów, przy czym ustawodawcy i właściciele firm stanowczo sprzeciwili się tej propozycji.
Parlamentarzyści i lokalni przedsiębiorcy wyrazili obawy, że bariera „zabije” działalność komercyjną i „zniszczy finansowo” firmy w tym rejonie. Jednak władze i policja utrzymują, że pas zieleni jest niezbędny dla bezpieczeństwa i funkcjonalności dróg, szczególnie biorąc pod uwagę wzrost dziennego ruchu z 24 800 pojazdów w 2018 r. do 28 000 obecnie.
Departament Planowania Miasta przedstawił projekty modernizacji głównej północno-wschodniej arterii prowadzącej do centrum Nikozji, które obejmują dwa pasy ruchu w każdym kierunku plus wydzielony pas dla autobusów. Plan obejmuje również 10 nowych przejść dla pieszych, miejsca parkingowe, sygnalizację świetlną, szerokie chodniki i ścieżkę rowerową oddzieloną od drogi małym zielonym pasem. Planowane jest również rondo w pobliżu Council of Europe Street.
Poseł DISY Demetris Demetriou wezwał do znalezienia alternatywnych rozwiązań, argumentując, że centralne pasy bezpieczeństwa były powiązane z wypadkami śmiertelnymi w innych miejscach. Poseł DIKO Christos Orphanides ostrzegł, że bariera doprowadzi do finansowej ruiny lokalnych rodzin.
W odpowiedzi na obawy władze stwierdziły, że pozostają otwarte na dialog, ale nalegały, że pas dzielący jest kluczowy dla zapobiegania nielegalnym skrętom w prawo i poprawy funkcjonalności drogi. Przedstawiciele policji zauważyli, że takie bariery są obowiązkowe dla dróg z więcej niż dwoma pasami.
Właściciele firm domagają się przeprowadzenia konsultacji społecznych przed przekazaniem środków na ten projekt.