Kolejny poseł apeluje o zmianę prawa i zezwolenie na eutanazję na żądanie
Poseł Partii Zielonych Charalambos Theopemptou zaapelował o legalizację wspomaganego samobójstwa na Cyprze.
W odpowiedzi na projekt ustawy w tej sprawie, który przechodzi obecnie przez parlament Zjednoczonego Królestwa i w piątek przeszedł drugie czytanie, powiedział: „Czuję, że potrzebujemy takiego ustawodawstwa”.
W związku z tym, jak powiedział, „gratuluje” Irene Charalambides, posłance z okręgu Akel, która w październiku przedstawiła projekt ustawy w tej sprawie.
Wyraził nadzieję, że projekt ustawy zostanie wkrótce omówiony w parlamencie, a obecnie bada go służba prawna.
Wdrożenie ustawy zajmie wiele lat, więc mam nadzieję, że wkrótce trafi ona do parlamentu, aby można ją było omówić. Jestem pewien, że będzie wielu, którzy będą mieli sprzeciw, ale nigdy nie możemy zapominać, że mówimy o ludzkim cierpieniu
Gdy Charalambides ogłosiła projekt ustawy w październiku, podkreśliła, że „śmierć jest czymś pewnym” i w związku z tym „szanujemy prawo człowieka do tego, aby pacjenci mogli wybrać sposób, w jaki chcą umrzeć”.
Zwróciła również uwagę, że 30 Cypryjczyków udało się do Szwajcarii, aby poddać się eutanazji lub procedurze wspomaganego samobójstwa, ponieważ obie te czynności są w tym kraju legalne.
Wystąpienie Theopemptou w sobotę wyjaśniło różnicę między tymi dwiema kwestiami, mówiąc, że „w przypadku wspomaganego umierania śmiertelną dawkę leku podaje się pacjentowi, który sam ją przyjmuje, natomiast w przypadku eutanazji podaje ją lekarz”.
Projekt Charalambidesa uwzględnia szereg zabezpieczeń, w tym obowiązkowe konsultacje z komisją lekarską, psychologami i psychiatrami, co ma na celu zapewnienie, że decyzja zostanie podjęta z ważnych powodów medycznych.
Eutanazja jest obecnie legalna w dziewięciu krajach, a Holandia była pierwszym krajem na świecie, który ją zalegalizował w 2002 roku. Od tego czasu eutanazję zalegalizowały Belgia, Luksemburg, Kolumbia, Kanada, Hiszpania, Nowa Zelandia, Portugalia i ostatnio Ekwador.
Wspomagane samobójstwo jest legalne w Austrii, Belgii, Kanadzie, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii, 10 stanach i Dystrykcie Kolumbii w Stanach Zjednoczonych, a także w całej Australii z wyjątkiem Terytorium Północnego i Australijskiego Terytorium Stołecznego, choć to ostatnie planuje wkrótce uchwalić przepisy mające na celu zmianę tej sytuacji.