Związek zawodowy Sek uruchomił bezpłatną infolinię dla pracowników, którzy mogą zgłaszać przypadki zastraszania lub nękania.
Infolinia została uruchomiona 1 maja, ma na celu wsparcie każdego pracownika i jest dostępna pod numerem 77 77 55 75.
Za pośrednictwem tej infolinii pracownicy mogą zgłaszać incydenty, które następnie będą rozpatrywane przez związki zawodowe i technokratów w porozumieniu ze składającym skargę. Dzwoniącym zostanie również zaoferowane wsparcie psychologiczne i wskazówki grupy psychologów i innych specjalistów.
Według badania Sek przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku, więcej niż jedna osoba na dwie zatrudnione na Cyprze twierdzi, że doświadczyła mobbingu w miejscu pracy. Było to pierwsze tego rodzaju badanie przeprowadzone na Cyprze.
Jeśli chodzi o rodzaj i charakter molestowania w miejscu pracy, pierwszym z nich było zastraszanie (50 proc.), przemoc psychiczna (48 proc.) i molestowanie seksualne (17 proc.).
Molestowanie seksualne osiągnęło 27 procent wśród kobiet i 5 procent wśród mężczyzn.
Związek nie dysponuje danymi liczbowymi na temat liczby takich skarg złożonych „ponieważ nie odzwierciedlają one problemu”, gdyż większość losób nie składa skarg „z powodu nieefektywności i luk w przepisach”.
Sek zaproponował zmianę ustawy w sposób zapewniający skuteczne rozpatrywanie wszystkich skarg i surowe kary dla tych, którym udowodniono takie działania.
Związek stwierdził, że obecnie rozpatrywanie skarg jest niewystarczające, ponieważ ramy legislacyjne badają skargi, które zostały udokumentowane jako popełnione wyłącznie ze względu na płeć, a nie wszystkie formy nękania i zastraszania.