Cztery osoby staną przed sądem w sprawie słynnych Złotych Paszportów
Prokurator Generalny, George Savvides złożył pozew przeciwko czterem osobom w Sądzie Okręgowym w Nikozji w związku z przestępstwami spisku mającego na celu kompromitację Republiki Cypryjskiej, wpływanie na urzędnika publicznego i naruszenie konwencji Rady Europy o korupcji.
Prokurator liczy, że sprawa zostanie skierowana do sądu karnego.
W oświadczeniu stanowej kancelarii prawnej podano łącznie pięć zarzutów.
Stwierdzono, że ze względu na „wrażliwość” sprawy nazwiska tej czwórki nie zostały upublicznione.
Prokurator Generalny zdecydował się wnieść oskarżenie po ocenie wyników śledztwa prowadzonego przez byłego sędziego, Myrona Nicolatosa, wyznaczonego do odkrycia prawdy. Sprawę ujawnił nadawca Sl Jazeera w roku 2020. Sfilmował i upublicznił rozmowy wysokiej rangi urzędników którzy byli gotowi pomóc chińskiemu inwestorowi z kryminalną przeszłością w uzyskaniu cypryjskiego paszportu poprzez inwestycje.
Były Przewodniczący Parlamentu, Demetris Syllouris i były poseł AKEL, Christakis Giovani, zostali potajemnie sfilmowani, próbując ułatwić paszport zbiegłemu inwestorowi.
W filmie pojawił się także znany prawnik, Andreas Pittadjis, a także inni powiązani z firmą deweloperską Giovaniego.
Te trzy nazwiska prawdopodobnie znajdują się wśród czterech oskarżonych.
Bruksela ostro skrytykowała cypryjski program „paszportowy” choć Rząd zaciekle bronił swojego złotego programu paszportowego. Zrezygnowano z niego w listopadzie 2020 r. z powodu „szkodliwych skutków ubocznych”.
Dochodzenie Myrona Nicolatosa wykazało, że w latach 2007-2020 Rząd wielokrotnie łamał prawo, przyznając obywatelstwo ponad 6700 osobom.
W potępiającym raporcie stwierdzono, że ponad połowa (53%) z 6 779 przyznanych paszportów została wykonana nielegalnie, z nienależytą starannością lub niewystarczającą kontrolę przeszłości aplikanta.
Program paszportów cypryjskich wygenerował ponad 8 mld euro w trakcie jego trwania.
Cypr zaczął oferować obywatelstwo w zamian za inwestycje w 2007 roku ale program został zintensyfikowany po kryzysie gospodarczym w 2013 roku.
Okazuje się że dziesiątki osób ubiegających się o tzw. „złote paszporty” było objętych dochodzeniem karnym, sankcjami międzynarodowymi lub odbywało kary pozbawienia wolności.
Zgodnie z przepisami Rząd Republiki Cypryjskiej przyznawał paszport za inwestycję 2,5 mln euro.