W Polsce był rozmowy przy okrągłym stole i stolikach, na Cyprze będą trzy stoły
Rząd potwierdził, że pojawił się pomysł zorganizowania trzech „stołów” negocjacyjnych w celu przeprowadzenia rozmów mających na celu rozwiązanie problemu cypryjskiego .
Pierwszy „stół” miałby opierać się na zarządzaniu przyszłym Cyprem po rozwiązaniu konfliktu i składałby się z przedstawicieli społeczności greckiej Cypru, społeczności tureckiej Cypru i Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Drugi miałby dotyczyć gwarancji i składałaby się z przedstawicieli dwóch wspólnot Cypru, ONZ i trzech państw-gwarantów: Grecji, Turcji i Zjednoczonego Królestwa.
Trzeci i ostatni „stół” będzie dotyczył bezpieczeństwa i będą w nim zasiadać wszyscy uczestnicy drugiego stołu, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii.
Jak twierdzi Phileleftheros pomysł ten po raz pierwszy przedstawił Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, jednak prezydent Nikos Christodoulides i minister spraw zagranicznych Constantinos Kombos twierdzą, że w rzeczywistości pomysł wyszedł od samego Christodoulidesa.
Gazeta podała, że Christodoulides powiedział podczas Radzie Narodowej , że Guterres przekazał jemu i przywódcy Turków cypryjskich Ersinowi Tatarowi, iż jest „zdeterminowany, aby kontynuować” wysiłki na rzecz rozwiązania problemu cypryjskiego i że w ten sposób mógłby „wysłać wiadomość do całego regionu”.
Ponadto doniesiono, że Christodoulides „wydaje się gotowy” zająć się kwestią zarządzania opartego na zasadach jednej suwerenności, jednego obywatelstwa i jednej osobowości międzynarodowej przyszłego Cypru , a także nalegać, aby przyszły Cypr był prawnie kontynuacją obecnej Republiki.
Według doniesień Christodoulides powiedział Radzie Narodowej, że jest gotowy ogłosić i wdrożyć więcej środków budowy zaufania, w tym ewentualne utworzenie „komisji młodzieży” i „ komisji prawdy ”, a także organu doradczego społeczeństwa obywatelskiego, który równolegle omawiałby kwestie podnoszone w trakcie negocjacji.
Phileleftheros poinformował również, że Christodoulides powiedział podczas kolacji 15 października , że Unia Europejska „nie zaakceptuje” drugiego państwa cypryjskiego jako członka.