Siatki chronią ludzi przed wężami – niestety zabijają także pożyteczne zwierzęta
Rolnicy i właściciele ziemscy używają siatek do odstraszania węży, układając sieci rybackie na ziemi wzdłuż granic posesji lub mocując je do płotów i ścian. Sieci są pułapkami nie tylko na węże, ale także zabijają na inne dzikie zwierzęta. Zwierzęta mają niewielkie szanse na przekroczenie ich bez zaplątania się – czeka ich długa i bolesna śmierć.
Oto jeden z przykładów bezmyślności ludzi – ten jeż został znaleziony podczas jednej z akcji usuwania siatek.
Committee Against Bird Slaughter (CABS) znajduje dziesiątki sieci naziemnych na południowo-wschodnim Cyprze. Między majem a czerwcem 2021 r. aktywiści sprawdzili sieci w 25 lokalizacjach i znaleźli w nich złapane 74 dzikie zwierzęta.
Najczęstszymi ofiarami były jaszczurki kourkoutas (Laudakia stellio cypriaca), a także endemiczny cypryjski czarny wąż biczowy. Oba gatunki znajdują się na unijnej liście rzadkich i zagrożonych zwierząt i są ściśle chronione przez prawodawstwo europejskie i krajowe.
Ponieważ sieci naziemne są zakładane wyłącznie w celu zabijania węży i innych ściśle chronionych gatunków, należy ich całkowicie zakazać. Nie tylko zabijanie, ale także nękanie zwierząt jest zabronione przez prawo, a te sieci wyraźnie utrudniają ruch chronionej przyrody – napisano w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji
CABS wezwał zaprzestania przymykania oczu na tę sprawę i wdrożenia przepisów unijnych i krajowych w celu podjęcia zdecydowanych działań prawnych.
Tylko czy to coś da?