Prawdopodobnie nie wielu z nas zdaje sobie sprawę, że kupując cokolwiek w sklepie płacimy nie tylko za towar ale także za opakowanie.
Zapewne nie wielu klientów cypryjskich sklepów zdaje sobie sprawę z tego, że inna jest waga produktów, którą płacimy jako konsumenci , a inna rzeczywista waga produktu, który do nas trafia.
Wielu dostawców-sprzedawców waży produkty po umieszczeniu ich w opakowaniu, w wyniku czego waga produktu uwzględnia wagę opakowania i jednocześnie wzrasta cena produktu, który kupuje konsument. Najlepszym przykładem niech będzie pakowane mięso, gdzie w wielu przypadkach płacimy nie tylko za opakowanie ale także za „pieluchę” która znajduje się w opakowaniu i ma na celu zatrzymanie wody z mięsa.
Dodatkowy koszt ponoszony przez konsumenta w związku z powyższą praktyką może nie być zawsze tak duży, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę produkty, które kupujemy codziennie lub łącznie co miesiąc, okazuje się, że koszt opakowania pobierany w ostatecznym rozrachunku jest naprawdę wysoki.
Od 1 stycznia 2024 r. opisana powyżej taktyka ulegnie zmianie na Cyprze , w związku z wejściem w życie dekretu wydanego przez Ministra Energii Giorgosa Papanastasiou .
Według dyrektora ds. obsługi konsumentów Constantinosa Karagiorgisa rozporządzeniem ministerialnym przedsiębiorcy będą musieli odliczyć wagę opakowania od ostatecznej ceny produktu. Oznacza to, że wskazana waga będzie dotyczyć wyłącznie zawartości, a nie opakowania.
Jak wyjaśnił pan Karagiorgis, praktyka ta będzie stosowana w przypadku produktów kupowanych przez konsumenta, a ich waga i cena będą ustalane podczas końcowego ważenia. Oznacza to, że jeśli ktoś kupi kilogram ciastek w piekarni, to papierowe pudło, w którym zostaną umieszczone w celu transportu, nie będzie ważone, w związku z czym konsument zapłaci mniej niż obecnie.
Warto wspomnieć, że rozporządzenie będzie określało, że od wagi produktu, a także od ceny, należy odjąć wagę opakowania. Oznacza to, że zostanie obliczona waga wszystkich rodzajów opakowań (papierowych, plastikowych, drewnianych itp.).
Zdaniem Dyrektora Urzędu Ochrony Konsumentów nowa praktyka, która zostanie wdrożona od nowego roku, nie będzie dotyczyła produktów już zapakowanych, w przypadku których na opakowaniu widnieje informacja o masie netto.