Okręt desantowo-dokowy USS Oak Hill zawinął do portu w Limassol
Statek, na którego pokładzie znajdują się marines z 24. Ekspedycyjnej Jednostki Piechoty Morskiej (zdolnej do operacji specjalnych), przejdzie remont w trakcie rejsu (MDVR), mający kluczowe znaczenie dla utrzymania operacji w rejonach odpowiedzialności Marynarki Wojennej USA w Europie i Afryce.
Jak wynika z opublikowanego komunikatu, podczas pobytu w porcie żołnierze piechoty morskiej USA przeprowadzą dwustronne ćwiczenia z Gwardią Narodową Cypru w Pafos i Larnace, kładąc nacisk na utrzymanie gotowości operacyjnej.
Ciągłe operacje na morzu są wymagające i powodują duże zużycie statku i jego systemów — powiedział komandor Jason Nowell, dowódca Oak Hill.
Przeprowadzanie konserwacji na Cyprze pozwoli Oak Hill kontynuować działanie w pełnej gotowości, a jednocześnie rozwijać nasze relacje z bazą przemysłową, która pomaga nam w naprawach, i lokalnymi Cypryjczykami, których spotykamy podczas naszego pobytu. Z kolei to przyniesie korzyści przyszłym jednostkom rozmieszczanym w regionie.
Wizyta Oak Hill to pierwsza wizyta okrętu Marynarki Wojennej USA w Limassol od czasu zacumowania okrętu USS Ramage w sierpniu 2023 r., co podkreśla rosnącą rolę Cypru we wspieraniu operacji morskich USA w regionie.
Statek jest częścią Wasp Amphibious Ready Group, obecnie operującej w obszarze operacyjnym US 6th Fleet.
Jego obecność we wschodniej części Morza Śródziemnego ma na celu promowanie regionalnej stabilności i odstraszanie agresji, pośród trwających napięć w tym rejonie.