Na początku lutego uruchomiona zostanie platforma do składania wniosków w programie „Fotowoltaika dla wszystkich”
Od kilku miesięcy rząd zapowiada uruchomienie programu „Fotowoltaika dla wszystkich”. Teraz poznajemy coraz więcej szczegółów dotyczących jego zasad.
Z tego co oficjalnie twierdzą przedstawiciele władz, start programu dopłat planowany jest na początek lutego 2024 roku. Wnioski będą przyjmowane przez specjalną platformę internetową.
Ci, którzy znajdą na rynku odpowiednie systemy fotowoltaiczne, których koszt zakupu i instalacji (z VAT) wynosi do 1250 euro za kilowat i których roczne zużycie w gospodarstwie domowym wynosi do około 6000 kilowatogodzin, będą mogli złożyć wniosek online na zakup systemu bez kapitału początkowego i zaliczki, a następnie spłatę w dwumiesięcznych ratach po 150 euro. Będą mogli zainstalować fotowoltaikę o mocy do 4,2 kW, czyli mocy w pełni zadowalającej dla przeciętnego gospodarstwa domowego.
Co ważne: jeżeli ktoś zdecyduje się na zakup droższego ale nadal zgodnego z warunkami zestawu będzie musiał pokryć różnicę od razu z własnej kieszeni.
Przykładowo jeśli gospodarstwo domowe zdecyduje się na instalację fotowoltaiki za, 1400 euro za kilowat, zostanie obciążone opłatą w wysokości 5600 euro za instalację o mocy 4 kilowatów, zamiast 5000 – zapłaci zatem instalatorowi 600 euro, a pozostałe 5 tysięcy spłaci w ratach.
Tak wygląda propozycja Rady Ministrów, która zostanie przedstawiona do konsultacji społecznych. Zapisano w niej także, że Cypr dopłaci do każdej umowy 1000€ – w związku z tym ostateczny koszt, jaki będzie trzeba zapłacić w ratach, spadnie do 4000 euro za czterokilowatowy system, co zapewni radykalne zmniejszenie dwumiesięcznych kosztów energii elektrycznej plus rata w wysokości 150 euro, a także spłata rachunku za energię elektryczną na rzecz EAC.
A co jeśli część gospodarstw domowych skorzysta z dotacji, a nie zapłaci 150 euro raty? Z informacji wynika, że plan będzie zawierał zapis, który umożliwi EAC lub Operatorowi odłączenie (zablokowanie) systemu fotowoltaicznego na terenie obiektu, dzięki czemu gospodarstwo domowe zacznie być normalnie rozliczane przez EAC za całą zużytą energię elektryczną zużywaną z sieci z kosztem wyższym niż koszt dwumiesięcznej raty.
Ministerstwo zapewnia, że wykonano wiele prac przygotowawczych, aby platforma i pozostałe procedury biurokratyczne „działały” szybciej, dzięki czemu wnioski o fotowoltaikę i dofinansowanie mają być rozpatrywane błyskawicznie.