Jeszcze przed końcem roku wejdą w życie przepisy zezwalające na siedzenie w pracy
Jak zapowiadają przedstawiciele parlamentu, do końca bieżącego roku zostaną uchwalone przepisy, w których jasno zostanie określone, że osoby pracujące na „stojących” stanowiskach pracy powinny móc usiąść w trakcie pracy.
Być może brzmi to niedorzecznie, ale tak właśnie wymyślili sobie politycy.
Trudno to sobie wyobrazić, aby kucharz siedział podczas gotowania czy barman podczas robienia drinków – ale tego właśnie chcą parlamentarzyści.
Projekt ustawy wprowadza niewielkie zmiany w obowiązującym ustawodawstwie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. W szczególności zmienia art. 27 przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy z lat 1996–2020, nakładający na pracodawców obowiązek zapewnienia każdemu pracownikowi odpowiedniego miejsca do siedzenia.
Pracodawcy muszą teraz zapewnić odpowiednie siedzenia lub środki organizacyjne umożliwiające okazjonalny odpoczynek przy pracach wymagających długotrwałego stania.
Obecnie art. 27, zatytułowany „Siedzenia”, stanowi, że „za każdym razem, gdy osoba w pracy ma rozsądną możliwość siedzenia bez szkody dla swojej pracy, należy zapewnić i utrzymywać odpowiednie siedzenia, aby móc korzystać z tej możliwości”.
Wraz z poprawką tytuł art. 27 zmienia się na „siedzenie w celu uniknięcia długotrwałego stania” i proponuje się dokonanie przeglądu artykułu w następujący sposób:
- Każdemu pracownikowi podczas zatrudnienia udostępniane jest odpowiednie miejsce do siedzenia, które w razie potrzeby jest konserwowane lub wymieniane. W przypadku, gdy praca wiąże się z zadaniami wymagającymi długotrwałego przebywania w pozycji stojącej, pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie miejsce do siedzenia lub podjąć środki organizacyjne lub inne, takie jak zapewnienie każdemu pracownikowi miejsc do odpoczynku z odpowiednimi miejscami do siedzenia do okazjonalnego odpoczynku.
- Obowiązek pracodawcy zapewnienia każdemu pracownikowi miejsca siedzącego i/lub podjęcia niezbędnych środków organizacyjnych lub innych wynika z odpowiedniej Pisemnej Oceny Ryzyka sporządzonej przez pracodawcę.
Przepisy dużo prościej będzie wprowadzić na przykład w hotelowych recepcjach, gdzie pomiędzy obsługiwanymi gośćmi pracownik będzie mógł usiąść, ale ich wprowadzenie w życie w przypadku na przykład kelnerów czy kucharzy wydaje, z naszego punktu widzenia, się po prostu niemożliwe.