Wielkanoc jest najważniejszym świętem w kościele prawosławnym. Ustanawiane jest zgodnie z cyklem księżyca, co oznacza, że zawsze jest obchodzone w pierwszą niedzielę po pełni księżyca z równonocą wiosenna. Aby uczcić Wielkanoc Cypryjczycy przywiązują dużą wagę do tego, aby wszystko wyglądało czysto i jak nowe, tak więc sprzątają a nawet malują lub odświeżają zazwyczaj na biało swoje domy. Zakładają obowiązkowo nowe ubrania a w szczególności nowe buty.
Normalnie Wielki Tydzień na Cyprze upływa pod znakiem uczęszczania do kościoła oraz pieczenia, gotowania tradycyjnych wielkanocnych potraw.
W nadmorskich miejscowościach przygotowania do Niedzieli Palmowej trwają już od poprzedniego piątku. Teraz wszyscy pozostają w domach
Przez Wielki Tydzień nabożeństwa odbywają się rano, po południu i wieczorem. W tym roku są transmitowane w publicznej telewizji.
W Wielki Czwartek większość kobiet zajęta jest przygotowywaniem wielkanocnego wypieku, jakim jest „flaounes”. Jest to rodzaj ciasta serowego spotykany tylko na Cyprze, przyrządzany z kruchego ciasta z serem, jajkiem i dodatkiem mięty, formowany w trójkątne i kwadratowe kształty.
Natomiast inne tradycyjne wielkanocne ciasta to: „koulouria”, które wypiekane są z dodakiem mleka, przypraw i z odrobiną cukru. Z kolei „Tyropittes” są to chlebki z dodatkiem małych kawałków sera i zawijane z ziarnami sezamu.
Podobnie, jak w Polsce jaja są barwione, ale zgodnie z cypryjską tradycją na czerwono z namalowanym korzeniem o nazwie „rizari”.
Jajka są również barwione na żółto a do tego celu używane są żółte kwiaty margaretki, które pięknie kwitną w kwietniu. Oczywiście można zakupić także tradycyjne barwniki do pisanek w sklepach.
W porze lunchu spożywane jest tradycyjne „Faki Xidati” – czyli zupa z vinegret i soczewicy. Zupa ta zawiera ocet, ponieważ według wierzeń, kiedy w przeszłości Chrystus poprosił o wodę w drodze do Calgary dano mu zamiast niej ocet.
Prawdziwe kazania o zmartwychwstaniu odbywa się około północy. Każdy idzie do kościoła ze świecą, aby wysłuchać kazania, które odbywa się przy akompaniamencie petard. Na dziedzińcu kościoła można zobaczyć wielkie ognisko. W tym roku ognisk zakazano – kapłani wezwali społeczeństwo do wyjścia przed doby i na balkony.
Gdy kapłan głosi, że „Chrystus zmartwychwstał”, wszystkie świece są zapalone i każdy wierny wita innych słowami „Christos anesti”, co oznacza “Chrystus zmartwychwstał”, na co inni odpowiadają „Alithos anesti” – “Rzeczywiście zmartwychwstał”.
Jak nie trudno zauważyć tradycje wielkanocne na Cyprze są nieco odmienne, niż te, do których przywykliśmy w Polsce. Warto jednak chociażby spróbować tradycyjnych cypryjskich wypieków oraz jagnięciny z rożna, aby poznać bardziej kulturalne zwyczaje mieszkańców tej przepięknej wyspy.
Normalne święta wrócą za rok…