Rada ds. Rozwoju Wodociągów twierdzi, że już czas na remont zbiorników wodnych, ministerstwo, że wszystko jest pod kontrolą
Jak twierdzi Philenews stan dziesięciu starzejących się tam jest coraz gorszy i jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, może to skutkować zniszczeniem mienia, a nawet śmiercią. Cypryjskie tamy te są budowane w pobliżu obszarów mieszkalnych, mają problemy mechaniczne i odgrywają główną rolę w gospodarce kraju.
Tamy oznaczone jako stwarzające duże ryzyko ze względu na bliskość obszarów mieszkalnych to Polemidia (w pobliżu Limassol), Tamasos (w pobliżu Nikozji), Xyliatos i Evretou.
Według dziennika Germasogeia, Lefkara, Dipotamos i Kalavasos borykają się z poważnymi problemami mechanicznymi. Jakakolwiek awaria tam Kouris i Asprokremmos, dwóch największych na Cyprze, może mieć natomiast ogromne konsekwencje gospodarcze.
Stały sekretarz w ministerstwie rolnictwa Andreas Gregoriou powiedział CyBC, że władze są świadome sytuacji i trwają regularne prace konserwacyjne , aby zapobiec awariom.
Bardziej niepokoi nas niski poziom wody w tym roku – stwierdził urzędnik. Nie ma żadnego zagrożenia, a kompetentne służby aktywnie wykonują prace konserwacyjne.
Jak twierdzi Rada ds. Rozwoju Wodociągów stwierdzono, że:
- tama Polemidia , jedna z najstarszych na Cyprze, która została zbudowana w 1965 roku o pojemności 3864000 m3 sześciennych. Urządzenia elektromechaniczne tamy są zużyte – nie można ich opróżnić w sytuacji awaryjnej.
Co więcej, legalne i nielegalne instalacje w korycie rzeki utrudniają użyteczność tamy jako mechanizmu przeciwpowodziowego i odprowadzanie nadmiaru wody.
- tama Tamasos, zbudowana w 2002 r. i o pojemności 2800000 m3, znajduje się wysoko na liście zagrożeń ze względu na położenie nad Nikozją. Część przelewu zbudowana jest na glebie gliniastej, która jest niestabilna.
- tama Xyliatos, zbudowana w 1982 r., o pojemności 1 430 000 m3, odnotowała znaczne straty wody ze ścian tunelu odprowadzającego/wlotowego. Kluczowym problemem jest niesprawność hydraulicznego układu rozładowania.
- zapora Evretou, zbudowana w 1986 r., o pojemności 25 000 000 m3, jest głównym zbiornikiem retencyjnym regionu Chrysochou. Osuwiska powierzchniowe wystąpiły w górę rzeki od zbiornika w latach 1987 i 1988, po podniesieniu się poziomu wody.
- zapora Yermasoyia, zbudowana w 1968 r., o pojemności 13 600 000 m3, znajduje się w górę rzeki od obszarów mieszkalnych i autostrady Nikozja-Limassol. Podobnie jak w przypadku tamy Polemidia, miała ona zapewniać częściową ochronę przeciwpowodziową, jednak prace na korycie rzeki utrudniają tę zdolność.
- tamy w Lefkara i Dipotamos borykają się z problemami związanymi z brakiem konserwacji i działania sprzętu elektromechanicznego.
Jak twierdzą eksperci, w przypadku dwóch największych zbiorników na Cyprze, nie stwierdzono większych problemów.
Mowa o Kouris, która została zbudowana w 1988 r. i ma pojemność 115 000 000 m3, co stanowi jedną trzecią całkowitej pojemności wszystkich zbiorników wodnych na wyspie. Po raz pierwszy zapora przelała się w 2004 roku, po czym wykonano prace hydroizolacyjne, które uznano za skuteczne.
Nie ma także żadnych problemów ze zbiornikiem Asprokremmos o pojemności 51 000 000 m3, zbudowanym w 1982 r., który jest drugim co do wielkości na wyspie i głównym źródłem zaopatrzenia w wodę dla Pafos.
Władze twierdzą, że stan wszystkich zbiorników wodnych na wyspie jest na bieżąco monitorowany.