Podobno śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – niestety wiele dzieci na Cyprze nie je go wcale
Dość duża liczba dzieci w ogóle nie otrzymuje śniadania w dni powszednie a tylko połowa dzieci co tydzień otrzymuje pożądaną porcję owoców i warzyw. Większość dzieci spożywa słodycze i napoje bezalkoholowe przynajmniej raz w tygodniu.
Powyższe to niektóre wnioski z badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące zachowań dzieci i młodzieży i dotyczą przypadku Cypru i zostały ujęte w raporcie przygotowanym przez Centrum Badań Edukacyjnych i Ewaluacji (KEEA) Instytutu Pedagogicznego.
Z danych dotyczących Cypru w dziale „Nawyki żywieniowe” w rozdziale „śniadanie” wynika, że starsze dzieci nie jedzą śniadania częściej niż młodsze.
W przypadku 11-letnich dzieci 26% w ogóle nie je śniadania w dni powszednie, a 74% je śniadanie przynajmniej raz w tygodniu, przypadku 13-latków 28% nigdy nie je śniadania, a 72% je je przynajmniej raz w tygodniu w dni powszednie, 32% 15. latków odpowiedziało, że nigdy nie jadło śniadania, a 68% otrzymywało je przynajmniej raz w tygodniu.
Jednak w odróżnieniu od pozostałych dni tygodnia wydaje się, że w weekendy śniadanie je więcej dzieci, natomiast w powiązaniu z płcią śniadanie je więcej chłopców niż dziewcząt.
Jeśli chodzi o spożycie owoców i warzyw, wykazano, że tylko połowa dzieci otrzymuje tygodniowo pożądaną porcję owoców i warzyw, natomiast kilkoro dzieci częściej spożywa napoje bezalkoholowe, mrożoną herbatę i słodycze.
53% dzieci spożywa napoje bezalkoholowe przynajmniej raz w tygodniu, 47% nigdy, a 96% dzieci spożywa słodycze przynajmniej raz w tygodniu natomiast 4% dzieci twierdzi także, że w ogóle nie je słodyczy.
Jednak oprócz nawyków żywieniowych pojawia się także zapis obrazu związany z nawykami higienicznymi, a konkretnie szczotkowaniem zębów. Jeśli chodzi o ten nawyk, większość dzieci (do 60%) myje zęby codziennie, przy czym większy odsetek dziewcząt ma bardziej konsekwentny ten nawyk niż chłopcy.