Ten rok dla Cypru będzie trudny z powodu suszy i zbliżającego się kryzysu wodnego
„Cypr stoi w tym roku w obliczu trzeciego najniższego dopływu wody od dekady” – powiedziała Cyprus Mail, inżynierka wydziału gospodarki wodnej, Yianna Economidou .
Według atlasu ryzyka Światowego Instytutu Zasobów poziom poważnego niedoboru wody na Cyprze jest bardzo wysoki i należy do najwyższych w Europie, podobnie jak w niektórych częściach Grecji, Włoszech, Albanii, Serbii i Hiszpanii.
Poziom wody w tamach i zbiornikach wodnych na wyspie drastycznie spadł w tym roku hydrologicznym i nadal spada, a całkowity poziom wynosi obecnie 43 procent pojemności w porównaniu z 66,3 procent w roku ubiegłym.
Całkowita pojemność zapór na wyspie wynosi 290 milionów metrów sześciennych.
Poziom wody w niektórych zbiornikach spadł poniżej 30 procent i pojawiły się obawy związane z wysychaniem największej tamy na wyspie – Kouris, która również szybko spada do jednej trzeciej poziomu.
Tymczasem mówi się, że Cypr podjął działania na szczeblu lokalnym, w tym nadał priorytet naprawom infrastruktury w celu ograniczenia strat wody w wyniku wycieków oraz zbudował nową instalację odsalania w Moni w Limassol.
Na początku kwietnia departament rozwoju gospodarki wodnej ogłosił krajowy plan inwestycyjny z budżetem 1,17 miliarda euro, obejmujący 93 projekty. Spośród nich 33 uznano za najwyższy priorytet i są one już w budowie.
„Zaopatrzenie w wodę pitną jest najwyższym priorytetem, a państwo zobowiązało się do zapewnienia jej w 100 procentach” – stwierdził Economidou, dodając, że około 75 procent tej wody pochodzi z zakładów odsalania, a resztę zapewniają tamy i odwierty.
Duża część dostaw wody pitnej na Cyprze opiera się na odsalaniu wody morskiej – obecnie działa pięć dużych zakładów odsalania oraz 24 małe. Duże instalacje znajdują się w Dhekelia, Larnaka, Vasilikos, Episkopi i Pafos.
Economidou podkreślił, że pomimo zaangażowania państwa w dostarczanie wody do gospodarstw domowych ważne jest, aby społeczeństwo zdało sobie sprawę, że sprawienie, aby oszczędzanie wody stało się sposobem na życie, ma kluczowe znaczenie.
Economidou powiedział, że to rolnicy tego lata naprawdę odczują skutki kryzysu.
W praktyce oczekuje się, że rolnicy będą odpowiednio planować swoje uprawy, wiedząc, że otrzymają około jednej trzeciej wody, którą zwykle otrzymują .
Jej zdaniem pierwszeństwo mają plantacje o ustalonej pozycji, takie jak drzewa, oraz szklarnie, podczas gdy inne plantacje sporadyczne lub sezonowe oraz zakłady nieprofesjonalne muszą mieć niższy priorytet – dodała.