Wolontariusze mówią wprost: coraz więcej rodzin potrzebuje wsparcia – nie stać ich nawet na chleb czy mleko!
Przedstawiciele organizacji pomocowych porównują tegoroczną Wielkanoc do tej w 2013 roku czyli w czasie wielkiego kryzysu bankowego.
Wielu rodzin na Cyprze nie stać w tę Wielkanoc na zakup podstawowych produktów, zapotrzebowanie na wsparcie jest porównywalne z tym podczas kryzysu w 2013 roku
Zdaniem Ogólnocypryjskiej Rady Wolontariuszy (Psse) tysiące rodzin na wyspie mierzy się z trudnościami finansowymi w te święta wielkanocne i nie może sobie pozwolić nawet na zakup takich podstawowych produktów, jak chleb i mleko.
W chwili obecnej wolontariusze różnych organizacji pomagają ponad 2000. rodzin składających się z trzech – czterech osób.
Potrzebujących jest tak dużo, że nie wystarczyło kuponów żywnościowych – uruchomiono specjalną listę na którą zapisywani są kolejni chętni.
Problemem jest także zmniejszająca się liczba firm oraz osób, które wspierają działania stowarzyszeń i fundacji pomocowych. Firmy, które wcześniej ofiarowały kilka produktów teraz dają jeden, natomiast darczyńcy pieniężni którzy wcześniej wpłacali po 100€ – teraz wpłacają 10.