Zatwierdzono usunięcie 130. progów zwalniających – do rozpatrzenia pozostało tysiące wniosków.
Trwają prace mające na celu usunięcie łącznie 130 progów zwalniających i podniesionych przejść dla pieszych. Część z nich zostanie usunięta do 2025 r., kolejną zostaną usunięte w ramach prac rekonstrukcyjnych w terminach późniejszych.
We wrześniu 2023 r. odbyło się spotkanie komisji technicznej ds. utrudnień w ruchu drogowym, podczas którego wzięto pod uwagę opinie ministerstwa zdrowia i pogotowia ratunkowego jako dodatkowy czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu progów zwalniających.
Miesiąc później, w październiku 2023 r., odbyło się spotkanie mające na celu promocję nowego modelu progów zwalniających i podwyższonych przejść dla pieszych.
Starszy inżynier robót publicznych Charalambos Kais, w rozmowie z Cyprus News Agency (CNA), przedstawił różne problemy związane z usuwaniem progów zwalniających.
Jego zdaniem głównym problemem jest czas potrzebny na wdrożenie decyzji oraz fakt, że wiele progów zwalniających będzie usuniętych w ramach prac drogowych i przebudowy, co również wymaga czasu.
Kais dodał, że wiele gmin nie złożyło wniosków o usunięcie progów zwalniających, pomimo ciągłych działań podejmowanych w tym kierunku przez podmioty wykonujące roboty publiczne.
Przez lata zdania obywateli były podzielone. Niektórzy domagali się zwiększenia liczby progów zwalniających, które miałyby zwiększyć bezpieczeństwo, zmuszając kierowców do zwolnienia, a inni twierdzili, że progi powodują konieczność napraw pojazdów .
Rzeczywiście, wiele wzniesień nie spełnia norm, ponieważ zostały wybudowane przez władze lokalne bez spełnienia specyfikacji określonych przez wydział robót publicznych i w związku z tym powinny zostać przebudowane lub usunięte.
Zgodnie z kryteriami zatwierdzonymi przez gabinet, progi zwalniające powinny być umieszczane w miejscach, w których ograniczenie prędkości wynosi maksymalnie 50 km/h. Odnotowano częste naruszenia prędkości, w pobliżu znajdują się szkoły, kościoły i parki, a przez ulicę przechodzi znaczna liczba pieszych, zwłaszcza dzieci i osób starszych.
Ponadto progi zwalniające mogą zostać zamontowane także na obszarach gdzie statystycznie często dochodzi do poważnych wypadków drogowych.
Garb drogowy lub podwyższone przejście dla pieszych muszą również spełniać określone wymagania dotyczące wysokości, nachylenia, kształtu i oznakowania.
Wydział robót publicznych poinformował, że gdy próg na drodze jest wykonany prawidłowo, nie powoduje uszkodzeń pojazdów, może jednak stanowić obciążenie dla osób mających problemy z plecami i szyją.
Badania wskazują również na wyższy poziom zanieczyszczenia w okolicach progów zwalniających, gdy samochody zwalniają i ponownie przyspieszają.
Na Cyprze zamontowano tysiące progów zwalniających – większość z nich ma zostać usunięta.