Sąd Okręgowy w Nikozji odrzucił wniosek złożony przez 186 osób z prośbą o zarządzenie tymczasowe zwalniające je z dekretów ministerstwa zdrowia nakładających ograniczenia mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Sąd stwierdził, że zwolnienie powodów zaszkodziłoby powszechności stosowania dekretów w celu powstrzymania pandemii.
Zarządzenie tymczasowe było częścią pozwu przeciwko państwu i byłemu ministrowi zdrowia, który twierdzi, że środki te naruszały ich prawa konstytucyjne, a względy medyczne przywoływane przez władze nie uzasadniały takich środków. We wniosku zawarto prośbę o zwolnienie z posiadania SafePass.

W swoim postanowieniu sąd stwierdził, że obowiązek zaszczepienia się i poddania się badaniom diagnostycznym nie narusza nietykalności cielesnej jednostki, wolności wyznania czy wolności opinii.
Zgodnie z pisemnym oświadczeniem wydanym przez Służbę Prawną, sąd zauważył, że „cel ochrony zdrowia publicznego może uzasadniać poddanie się powodom obowiązkowym testom lub szybkim testom antygenowym”. Sąd zauważył ponadto, że przedstawienie negatywnego wyniku testu nie jest równoznaczne z przetwarzaniem danych osobowych i odrzucił sugestię, że skarżący „byli poddawani torturom lub nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu.”
Powodowie nie wykazali również naruszenia zasady równości lub nierównego traktowania – czytamy w uzasadnieniu decyzji
W decyzji stwierdzono, że prawo do prywatności, swobody przemieszczania się lub wykonywania zawodu nie ma charakteru absolutnego i może być ograniczone ze względu na dobro zdrowia publicznego.
Sąd odrzucił też pozew przeciwko byłemu ministrowi zdrowia Constantinosowi Ioannou, orzekając, że na podstawie konstytucji jedynym podmiotem, który może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za takie działania, jest Republika Cypryjska, pozywana za pośrednictwem prokuratora generalnego.
Na powodów nałożono obowiązek pokrycia kosztów sądowych.