Okazuje się, że wiele osób może stracić pracę w wyniku reformy administracyjnej – ich zadania przejęły nowe gminy
W poniedziałek poinformowano, że pracownicy ekip wywożących śmieci w Kokkinochorii będą w przyszłą środę protestować przed Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.
Pracownicy wyrażą swoje „oburzenie i gorycz” w związku z reformą samorządu lokalnego, w wyniku której większość z nich zostanie zwolniona zamiast przeniesienia do nowego podmiotu gospodarczego, jak wymagają tego przepisy.
Demonstracja, która odbędzie się w godzinach 10:00-12:00, ma na celu pociągnięcie ministerstwa do odpowiedzialności za wdrażanie ustawodawstwa i honorowanie zobowiązań umownych wobec związków zawodowych.
W ramach reformy gminy i społeczności w dystrykcie Famagusta zostały przekształcone w dwie nowe gminy: Ayia Napa i Paralimni-Dherynia. Wcześniej pięć ekip zajmujących się wywozem śmieci obsługiwało gminy Sotira i Dherynia, a także społeczności Liopetri, Avgorou, Acheritou, Vrysoulles i Frenaros.
Te załogi, składające się z 22 pracowników, były częścią wspólnej służby. Jednak od 1 kwietnia ta służba zostanie rozwiązana, a obszary zbiórki będą podlegać jurysdykcji nowo utworzonych gmin. Ustawa gwarantuje, że pracownicy powinni zostać przeniesieni do nowych podmiotów z pełnymi uprawnieniami, ale wielu obawia się, że zostaną bez pracy.
Związek zawodowy Sedikek-Peo zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych o zapewnienie przeniesienia pracowników do gminy Ayia Napa. Związek twierdzi, że jest to jedyne realne rozwiązanie, aby uniknąć utraty miejsc pracy.
Będziemy stać przy pracownikach, dopóki ich prawa nie zostaną utrzymane – twierdzi związek w oświadczeniu.
Nie pozwolimy, aby którykolwiek z nich został skrzywdzony.
Związek wskazał również na porozumienie z marca 2020 r. między związkami zawodowymi a ówczesnym ministrem spraw wewnętrznych Nikosem Nourisem. To porozumienie, jak twierdzi, gwarantowało bezpieczeństwo pracy wszystkim pracownikom objętym reformą. Ponadto ustawa Preservation and Safeguarding of Workers’ Rights During Transfer Act z 2000 r. zapewnia dalsze wsparcie prawne dla ich sprawy.
Burmistrz Paralimni wyraził chęć przejęcia części poszkodowanych pracowników przez swoją gminę, uznając zarówno swoje zobowiązania umowne, jak i potrzebę nieprzerwanego świadczenia usług odbioru odpadów.
Jednakże burmistrz i rada miejska Ayia Napa odmówiły uznania jakiegokolwiek prawnego wymogu przeniesienia pracowników. Takie stanowisko zaostrzyło napięcia i podsyciło obawy o utratę miejsc pracy.
W miarę jak frustracja rośnie, pracownicy i ich związek zawodowy wzywają ministerstwo spraw wewnętrznych do interwencji. Twierdzą, że brak działania nie tylko naruszyłby wcześniejsze porozumienia, ale także stworzyłby niepewność dla usług odbioru odpadów w regionie.