Zdaniem strażaków przed nami wyjątkowo niebezpieczny czas – grozi nam wiele pożarów.
Rzecznik straży pożarnej Andreas Kettis powiedział, że ze względu na suchą zimę należy spodziewać się trudnego lata.
W wywiadzie dla Cypryjskiej Agencji Informacyjnej (CNA) Kettis powiedział również, że ze statystyk i badań przeprowadzonych przez nią w sprawie przyczyn pożarów wynika, że w większości przypadków przyczyną pożarów jest działalność człowieka (ponad 92 proc.).
Kettis dodał, że w sezonie 2022-2023 liczba pożarów była „znacznie niższa” niż w latach poprzednich.
Choć spodziewane jest trudne lato, Kettis stwierdził, biorąc pod uwagę suchą zimę, wydłużony sezon przeciwpożarowy i prognozowane warunki środowiskowe: „Chcę wierzyć, że przynajmniej pozostaniemy na tym samym poziomie (co dwa poprzednie lata)”.
Powiedział, że sezon przeciwpożarowy powinien rozpocząć się wcześniej w tym roku i że miały już miejsce dwa lub trzy „całkiem duże pożary”.
Kettis odniósł się także do „zachowania pożaru”, które jego zdaniem wskazuje na nadchodzący „trudny okres letni”, zauważając, że sezon zapobiegania pożarom został znacznie wydłużony i trwa obecnie od kwietnia do listopada.
Zapytany, czy rozważają podjęcie dodatkowych środków, aby zapobiec podpaleniom lub pożarom spowodowanym zaniedbaniem, Kettis odpowiedział, że straż pożarna za pomocą różnych kampanii stara się informować społeczeństwo.
Zauważył, że w ostatnim czasie wprowadzono zaostrzone kary za pożary i ich przyczyny oraz że obecnie trwają prace nad projektem nowej ustawy, która przewiduje jeszcze surowsze kary.
Zapytany o wystarczającą liczbę personelu i sprzętu Kettis odpowiedział, że ma personel we wszystkich 17 remizach straży pożarnej na obszarach wiejskich, podczas gdy patrole powietrzne prowadzone są przez całą dobę przy użyciu dronów Departamentu Leśnictwa.
Ketti stwierdziła, że „podejmowane są dodatkowe wysiłki w zakresie zapobiegania”, zauważając, że wkład członków społeczeństwa jest „niezbędny”.
Przypominamy, że w przypadku zauważenia pożaru należy natychmiast zadzwonić na numer alarmowy 112