Według raportu Rady Europy warunki w cypryjskim więzieniu są tragiczne – czterech więźniów ma do dyspozycji 5m2, śpią pod stołami a załatwiają się do butelek
W ustaleniach komisji Rady Europy wyrażono obawy dotyczące przemocy wobec więźniów po oskarżeniach o „uderzenia, bicie w głowę, a w jednym przypadku uderzenia metalowym prętem , w wyniku których w areszcie doszło do złamania ręki”.
Warunki zmusiły do tłoczenia do czterech więźniów w celach o powierzchni pięciu metrów kwadratowych, przy czym ludzie spali pod stołami i oddawali mocz do plastikowych butelek, gdy w nocy nie było dostępu do toalety.
W raporcie podkreślono, że więźniowie boją się o swoje bezpieczeństwo, chociaż zdecydowana większość więźniów nie skarżyła się na złe traktowanie przez personel.
Pojawiło się wiele zarzutów dotyczących bicia więźniów, między innymi w ramach nieformalnej kary za spóźnienie z powrotem do cel.
Personel nosił drewniane kije, które rzekomo wykorzystywano do nieformalnego gromadzenia się i zastraszania więźniów.
W raporcie o zachowaniach rasistowskich wobec więźniów, a także „kilkoma przypadkami poważnej przemocy między więźniami, w tym w najbardziej skrajnej formie zabójstwem więźnia w bloku 1A w październiku 2022 r.”
Ustalenia Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu również uwydatniły, że więzienie „pękało w szwach, a niektóre bloki mieszkalne wykorzystywały ponad 300 procent swojej projektowanej pojemności ”.
Duża liczba więźniów spała na materacach na podłodze pod łóżkami piętrowymi, pod stołami i na każdym dostępnym miejscu w celach.
Sytuację zaostrzyło zezwolenie na palenie w pomieszczeniach i pomieszczeniach ogólnodostępnych, w wyniku czego wielu więźniów jest narażonych na bierne palenie i związane z nim ryzyko dla zdrowia.
Brakuje również łatwego dostępu do toalet w nocy, co było związane z brakiem personelu, który mógłby wypuścić więźniów z cel do toalety na bloku, co skutkowało oddawaniem moczu do butelek.
Komisja wezwała kierownictwo więzienia do przeglądu swojej strategii zapobiegania przemocy po tym, jak delegacja zauważyła, że „niektóre wspólne obszary, które według doniesień były miejscami, w których miały miejsce brutalne zdarzenia, nie były objęte kamerami CCTV”.
Jak podkreślono w raporcie, był to fakt dobrze znany więźniom.
Dodatkowo raport ostrzega, że brak personelu więziennego pierwszej linii stworzył wylęgarnię dla rozwoju nieformalnych hierarchii więźniów w celu utrzymania kontroli i egzekwowania dyscypliny na blokach.
Przywódcy więźniów prowadzili część bloków i rzekomo wymierzali kary, w tym zarządzali zbiorowe bicie więźniów. Incydenty nie zawsze były zgłaszane i wydawało się, że nie zostały odpowiednio zarejestrowane ani zbadane przez personel i kierownictwo.
Opisując przykład przemocy, zwrócono uwagę na przypadek „Więźnia B”, cudzoziemca, który w dniu 21 lipca 2022 r. został pobity dużą metalową kłódką celi przez czterech innych więźniów przebywających w jego celi, najwyraźniej na rozkaz innego więźnia.
Więzień B trafił do szpitala z połamanymi zębami i złamaną szczęką. Prowadzone śledztwo w sprawie tego zdarzenia nic nie wykazało, mimo że zostało ono odnotowane w karcie zdrowia więźnia i wielokrotnie składano skargi personelowi bloku.