Na Cyprze wykryto przypadek zakażenia wirusem Zachodniego Nilu – chorobę roznoszą komary
Jak informuje ministerstwo zdrowia przypadek wykryto kilka dni temu w wyniku losowej kontroli próbek i natychmiast uruchomiono wszystkie niezbędne protokoły.
Wirus Zachodniego Nilu (ang. West Nile virus) to wirus z rodziny Flaviviridae, przenoszony przez komary. Nazwa pochodzi od regionu, w którym został po raz pierwszy zidentyfikowany w Ugandzie w 1937 roku. Wirus Zachodniego Nilu może powodować chorobę o nazwie gorączka Zachodniego Nilu, która może przebiegać zarówno w formie łagodnej, jak i ciężkiej.
Infekcje wirusem Zachodniego Nilu są szeroko rozpowszechnione na całym świecie, szczególnie w obszarach o ciepłym klimacie. Czynnikiem ryzyka wystąpienia zakażenia są przede wszystkim ukąszenia zarażonych komarów.
Zdaniem szefowej służb medycznych Elisavet Constantinou na wyspie nie ma powodów do niepokoju, niezależnie od wykrycia przypadku.
„O tej porze roku zawsze intensyfikujemy działania przeciwko komarom” – Constantinou powiedział „Cyprus Mail”.
„Od kilku lat nie mieliśmy przypadku wirusa Zachodniego Nilu, ale tak czy inaczej nie ma powodu do niepokoju”.
Dodała również, że około 80 procent wykrytych przypadków przebiega bezobjawowo.
Jednakże u około jednej na pięć osób zarażonych rozwija się gorączka z innymi objawami, takimi jak ból głowy, bóle ciała, bóle stawów, wymioty, biegunka lub wysypka.
„Jeśli u pacjenta wystąpią takie objawy, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, będzie wizyta u lekarza rodzinnego” – powiedziała Constantinou.
„Nie ma konkretnego leku na wirusa Zachodniego Nilu, ale lekarz pierwszego kontaktu będzie wiedział, co przepisać zakażonej osobie”.
Constantinou wezwała mieszkańców Cypru, aby sprawdzili źródła wody na swoich terenach, ponieważ są one częstym wylęgarnią komarów.
Przypadki zakażenia wirusem Zachodniego Nilu odnotowuje się co roku w wielu krajach na całym świecie, w tym w kilku krajach europejskich.
Objawy zakażenia wirusem Zachodniego Nilu mogą obejmować gorączkę, bóle głowy, osłabienie, nudności, wymioty i wysypkę skórną. U niektórych osób, zwłaszcza u osób starszych i z osłabionym układem odpornościowym, wirus Zachodniego Nilu może prowadzić do poważnych powikłań neurologicznych, takich jak zapalenie mózgu (encefalitis) czy zapalenie opon mózgowych (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych).
Większość osób zakażonych wirusem Zachodniego Nilu nie wykazuje żadnych objawów lub doświadcza jedynie łagodnych dolegliwości. W przypadku podejrzenia zakażenia lub wystąpienia charakterystycznych objawów, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.