Uszkodzony bagaż może popsuć Wasze wakacje – co zrobić?
Właśnie przylecieliście na Cypr (do Polski) i czekacie na bagaż. Jest, pojawia się na taśmie… Tylko jest jakiś inny, uszkodzony.
Pierwsza myśl: usiąść i zacząć płakać… W końcu miały być idealne wakacje a tu taka „niespodzianka” na początku podróży.
Jeśli już dojdzie do nieprzyjemnego incydentu, zanim powiesz „trudno” na widok uszkodzonej walizki, skorzystaj z prawa do odszkodowania. Przysługuje ono wszystkim pasażerom zgodnie z przepisami Konwencji Montrealskiej z 28 maja 1999 roku. Jeśli Twój bagaż został uszkodzony, opóźniony czy zgubiony, nie jesteś w sytuacji bez wyjścia. O ile Twoja reklamacja zostanie przyjęta przez przewoźnika, możesz liczyć na wymianę walizki lub zwrot pieniędzy.
Oczywiście nie każde uszkodzenie zostanie potraktowane jako takie, które może być podstawą roszczeń. Przyjęło się że uszkodzona walizka to taka, na której widoczne są np. pęknięcia czy głębokie wgniecenia, urwana lub też naderwana rączka, połamane nóżki czy rozprute zamki.
W przypadku odebrania uszkodzonego bagażu, najlepiej natychmiast udaj się do biura rzeczy zaginionych, zazwyczaj oznaczonego jako „Lost Luggage” lub „Lost&Found” i zgłoś szkodę. Tam zostanie Ci wydany tzw. raport nieprawidłowości bagażowej PIR (ang. Property Irregularity Report). To właśnie ten dokument umożliwi Ci ubieganie się o odszkodowanie. Musisz go wypełnić, podając między innymi takie dane jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer i datę Twojego lotu. Znajdziesz tam również pytanie dotyczące zawartości bagażu. Istotne są także takie informacje jak marka walizki, jej kolor, wielkość i materiał czy nawet data zakupu i cena walizki.
O dalszej procedurze poinformuje Cię pracownik biura. Może zdarzyć się, że reklamację powinieneś złożyć online, załączając zdjęcie uszkodzonego bagażu oraz niezbędne dokumenty. Nie przegap terminu! Reklamację należy zgłosić do 7 dni od odbioru.
Gdy kupujesz walizkę zachowaj dowód jej zakupu. Warto wiedzieć, że wiele sklepów internetowych przechowuje dane sprzedaży i nawet jeśli zgubisz paragon, możesz go znaleźć w mailu z zamówieniem lub na koncie klienta sklepu. Na podstawie paragonu obliczona będzie kwota reklamacji. Jeśli go nie masz – rekompensata będzie liczona na podstawie wagi bagażu, zgodnie z wcześniej wymienioną Konwencją Montrealską.
Kwotę odszkodowania sam proponujesz w formularzu reklamacyjnym (powinna ona odpowiadać rzeczywistym kosztom zniszczenia). Możesz także zgłosić się do dowolnego rzeczoznawcy, aby wycenić szkodę i wnioskować o odszkodowanie.
Maksymalna wysokość odszkodowania za uszkodzenie bagażu wynosi 1288 SDR (aktualnie 1596€).
Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 17)