Zdaniem Isotita pracownikom należy się urlop okolicznościowy z okazji ślubu lub pogrzebu
Związek Równości (Isotita) żąda płatnych urlopów okolicznościowych dla pracowników sektora publicznego i prywatnego z powodu ślubu i pogrzebu.
W liście do ministerstwa pracy związek zaproponował przyznanie pracownikom prawa do pięciu dni płatnego urlopu żałobnego w przypadku śmierci współmałżonka, rodzica, dziecka, rodzeństwa lub teścia.
Związek stwierdził, że ten okres urlopu zapewni poszkodowanym wystarczająco dużo czasu na żałobę i dokonanie niezbędnych przygotowań bez dodatkowego stresu związanego z obowiązkami zawodowymi.
Jeśli chodzi o wprowadzenie urlopu małżeńskiego, Isotita zaproponowała, aby pracownicy byli uprawnieni do maksymalnie pięciu dni płatnego urlopu, stwierdzając, że ten okres urlopu zapewni beneficjentom czas na niezbędne przygotowania i świętowanie tego ważnego wydarzenia w ich życiu.
Związek zaproponował stworzenie podobnych zinstytucjonalizowanych ram dla ustanowienia urlopów żałobnych i małżeńskich oraz zapewnienia związanych z nimi świadczeń z usług opieki społecznej dla sektora prywatnego.
Według Isotita takie przepisy dotyczące urlopów i zasiłków istnieją od lat w innych krajach europejskich, takich jak Francja, Hiszpania, Irlandia czy Malta.
Wierzymy, że wprowadzenie tych przepisów na Cyprze nie tylko będzie zgodne z praktykami innych krajów europejskich, ale co ważniejsze, znacząco przyczyni się do poprawy dobrobytu wszystkich pracowników – czytamy w liście.
Przypomnijmy, że w Polsce, zgodnie z zapisami kodeksu pracy, urlop okolicznościowy wynosi:
- 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.
- 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
- rozwiedzionemu pracownikowi przysługuje 1 dzień zwolnienia z powodu śmierci matki lub ojca byłego męża/żony.
Niestety, na Cyprze nie wprowadzono, jak na razie, urlopów okolicznościowych.